Xalqaro hay’at har ikki yilda bir marta vaqtinchalik san’at loyihasini tanlab oladi. 2020-yilda san’atshunos va kurator Verner Fense (1944-2016) xotirasiga bag‘ishlab tashkil etilgan tanlov loyihalari Avstriyaning Grats shahrining madaniy va siyosiy kontekstiga ta’sir ko‘rsatadigan milliy va xalqaro rassomlar uchun ochiq.
Ishtirok etish narxi: bepul
Kerakli hujjatlar: To‘ldirilgan shakl, loyiha tavsifi, byudjet, portfolio
Oxirgi muddati: 2025-yil 12-avgust
Grant har ikki yilda bir marta Gras shahri va steirischer herbst festivali tomonidan beriladi. U 17 ming yevroni tashkil etadi, shundan 12 ming yevro loyihani amalga oshirishga, 5 ming yevro esa rassomning gonorariga sarflanadi.
G‘olib loyiha besh a’zodan iborat xalqaro hakamlar hay’ati tomonidan tanlanadi: ulardan biri tashkilotchilarning vakili, ikkitasi steirischer herbst festivali tomonidan, yana ikkitasi esa Gras shahar madaniyat departamenti tomonidan tavsiya etiladi.G‘olib 2026-yil yanvar oyida e’lon qilinadi, loyihaning rasmiy taqdimoti steirischer herbst ’26 (2026-yil sentyabr-oktyabr) doirasida bo‘lib o‘tadi.
Ishtirok etish uchun bu yerda ariza topshirish mumkin: https://fenz.mur.at/category/werner-fenz-stipendium/