Alisher Navoiy nomidagi Davlat akademik opera va balet teatri spektaklni Aspendos Opera and Ballet Festival 2025 xalqaro festivali doirasida taqdim etdi. Bu O'zbekiston truppasining mintaqadagi eng nufuzli opera maydonlaridan birida birinchi chiqishi bo'ldi.
Violetta rolini Toshkent sahnasining solisti Zarina Alimova ijro etdi. Uning chiqishi tomoshabinlarni va tanqidchilarni zabt etdi: turk gazetasi Sabah «uning ovozida italyan maktabi ham, sharqiy she'riyat ham yangraganini» ta'kidlagan.
Aspendos festivali an'anaviy ravishda Yevropa va Osiyo yetakchi teatrlarini to'playdi. Spektakldan so'ng, tomoshabinlar artistlarga o'n daqiqadan ortiq turgan holda qarsak chalishdi.
O‘zbekiston Madaniyat vazirligi vakillarining so‘zlariga ko‘ra, festivalda ishtirok etish turk teatrlari bilan hamkorlikdagi loyihalarga yo‘l ochadi va sahnalashtirishlarni almashish imkonini beradi. Hozirda «Traviata»ni Anqara va Bursada ko‘rsatish imkoniyati muhokama qilinmoqda.