O‘zbekistonda yilning eng yirik ma’rifiy loyihalaridan biri — «Ilm 0+» xalqaro festivali doirasida o‘tkazilgan BRIKS+ ochiq ilmiy haftaligi yakunlandi. Ushbu tadbirda ishtirokchilar kvant telefonini ko‘rish, pul kupyuralarining haqiqiyligini tekshirish, virtual voqelik yordamida qadimiy shaharlar bo‘ylab sayohat qilish va hatto o‘z robotlarini yasash imkoniyatiga ega bo‘ldilar.
Festivalning asosiy mavzusi BMT tomonidan e’lon qilingan Xalqaro kvant fani va texnologiyalari yiliga bag‘ishlangan «Sening kvant Koinoting» bo‘ldi. 26-oktyabrdan 6-noyabrgacha O‘zbekistonning beshta shahrida – Toshkent, Samarqand, Buxoro, Nukus va Farg‘onada 70 dan ortiq ilmiy-ommabop ma’ruzalar o‘tkazildi, 20 ta mavzuga oid maydoncha tashkil etildi va 2000 kvadrat metr maydonni qamrab olgan ko‘rgazmalar namoyish qilindi.
Festivalning markaziy maydoni Toshkent politexnika muzeyida joylashdi. U yerda lazer texnologiyalari namoyishlari, DNK bo‘yicha laboratoriya tajribalari o‘tkazildi va virtual reallikka sho‘ng‘ish imkoniyatlari taqdim etildi.
«Dunyo taraqqiyotining lokomotivi ilm-fan bo‘lib kelgan va shunday bo‘lib qoladi. Bunday tadbirlar bolalarga fanning tushunarli, jonli va qiziqarli bo‘lishi mumkinligini ko‘rsatadi»
Abduhakim Mamanazarov, M.V. Lomonosov nomidagi Moskva davlat universiteti Toshkent filiali rahbari o‘rinbosari.
2006-yildan buyon «Fan 0+» loyihasi butun dunyo bo‘ylab — Rossiyadan Braziliyagacha ilm-fanga qiziqadigan millionlab yoshlarni birlashtirmoqda.
Dasturda Samarqand davlat universiteti va Toshkent fan va texnologiyalar universitetidan tortib D.I. Mendeleyev nomidagi RXTU, «MISiS»Moskva po‘lat va qorishmalar instituti») Milliy texnologik tadqiqotlar universiteti va «Zaryadye» parkigacha O‘zbekiston va Rossiyaning yetakchi universitetlari ishtirok etdi. Ma’ruzalar, tajribalar, mahorat darslari va intellektual o‘yinlar shunchaki ko‘ngilochar tadbirlar bo‘lib qolmay, balki tadqiqot bilan shug‘ullanayotgan avlodlar o‘rtasidagi ko‘prikka aylandi.