Qozog‘iston kinoteatrlarida 78-Kann festivali dasturidan o‘rin olgan rejissyor Aytore Joldasqalining yangi «Auru» filmi namoyishi boshlandi. Biroq kartinaning chiqishi senzura aralashuvi bilan amalga oshdi: Madaniyat vazirligi talabiga ko‘ra, ijodkorlar syujetni ochib berish uchun muhim bo‘lgan bir nechta asosiy sahnalarni olib tashlashga majbur bo‘ldi.
Film jamoasi vakillarining so‘zlariga ko‘ra, qirqilgan parchalarda agentlikning fikricha, amaldagi me’yorlarni buzishi mumkin bo‘lgan syujet elementlari bor. Ushbu sahnalar aynan nima haqida ekanligi ochiqlanmagan, biroq rejissyor ularning olib tashlanishi hikoyaning yaxlitligiga ta’sir qilganini ta’kidlaydi.
Tahrirlarga qaramay, «Auru» baribir katta ekranga chiqdi. Tomoshabinlar ushbu noaniq vaziyatni muhokama qilishmoqda va olingan sahnalar muallifning asl g‘oyasini qanchalik o‘zgartirganini tushunishga harakat qilishmoqda. Ijodkorlar esa tomoshabinlar baribir filmning asosiy g‘oyasini tushunishi va uning badiiy qiymatini baholay olishiga umid bog‘lamoqda.