Tadbir muhim voqeaga aylandi: mukofotlar Markaziy Osiyo mamlakatlari va Ozarbayjon prezidentlari ishtirokida topshirildi. Ushbu mukofot O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning 2025-yil 3-noyabrdagi qarori bilan ta’sis etilgan.
Tashabbus adabiyot, san’at, fan, ta’lim va raqamli texnologiyalar kabi sohalarda mahalliy va xorijiy atoqli ijodkorlar va olimlarni qo‘llab-quvvatlashni maqsad qilgan.
Mukofot joriy yildan boshlab har yili yetti nominatsiya bo‘yicha: adabiyot; madaniy meros; teatr va kino; musiqa va raqs; tasviriy va amaliy san’at; moda va dizayn; fan, ta’lim va raqamli texnologiyalar sohalarida topshiriladi.
Har bir nominatsiya g‘oliblariga haykalcha, diplom va 10 000 dollar miqdoridagi pul mukofoti topshiriladi. Ilk mukofotga Markaziy Osiyo mamlakatlari va Ozarbayjonning taniqli shaxslari sazovor bo‘ldi:
• Sulton Rayev (Qirg‘iziston) — «Adabiyot» nominatsiyasida
• Davlat Safarzoda (Tojikiston) — «Madaniyat»
• Yerkebulan Dayirov (Qozog‘iston) — «Teatr va kino»
• Alim Gasimov (Ozarbayjon) — «Musiqa va raqs»
• Babasari Annamiradov (Turkmaniston) — «Tasviriy va amaliy san’at»
• Dilafruz Egamberdiyeva (O‘zbekiston) — «Fan, ta’lim va raqamli texnologiyalar»
Taqdirlash marosimida ishtirokchi davlatlar rahbarlari Qirg‘iziston prezidenti Sadir Japarov, Qozog‘iston rahbari Qosim-Jo‘mart To‘qayev, Ozarbayjon prezidenti Ilhom Aliyev va boshqa yetakchilar qatnashdi.
Umuman olganda, ushbu xalqaro mukofotning ta’sis etilishi va birinchi marta topshirilishi Markaziy Osiyo mamlakatlari va boshqa mintaqalar o‘rtasidagi madaniy va intellektual aloqalarni mustahkamlashda muhim qadam bo‘ldi.