O‘zbekiston vakili — Davlat yoshlar teatri bosh rejissyori, aktyor Anvar Kartayev Ayub Shahobiddinovning “Bahorni quvib” filmidagi ijrosi uchun “Eng yaxshi ikkinchi darajali aktyor” nominatsiyasida taqdirlandi.
“Bahorni quvib” filmi zamonaviy drama bo‘lib, uning markazida qahramonning shaxsiy kechinmalari, ulg‘ayish yo‘li va har doim ham kutganlariga mos kelmaydigan voqelik bilan to‘qnashuvi yotadi. Kartayevning ishi film voqeasiga muhim hissiyot qo‘shgan, buni mukofotning ekspertlar kengashi ham ta’kidladi.
Bu g‘alaba o‘zbek kinosi barqaror o‘sish davrini boshdan kechirayotganining yana bir tasdig‘idir. So‘nggi yillarda o‘zbekistonlik kinoijodkorlar va aktyorlar xalqaro festivallarda muntazam qatnashib, professional mukofotlarga sazovor bo‘lmoqda, xorijiy tanqidchilar e’tiboriga tushmoqda.
O‘zbekiston uchun “Brilliant kapalak”da ishtirok etish milliy kinoning xalqaro kino maydonlaridagi mavqeini mustahkamlash yo‘lida yana bir qadam bo‘ldi. Mukofot tashkilotchilarining ma’lum qilishicha, “Brilliant kapalak” har yili o‘tkaziladi, marosimning o‘zi esa mintaqa kinoijodkorlari uchun yangi hamkorlik nuqtasi va qo‘shma loyihalarni rivojlantirish uchun turtki bo‘ladi.