Safar doirasida Saida Mirziyoyeva Tatariston raisi Rustam Minnixanov bilan muzokaralar o‘tkazdi, shuningdek, O‘zbekiston fondlaridagi rus avangardining noyob asarlari namoyish etilgan yirik badiiy ko‘rgazmaning ochilishida ishtirok etdi.
Tashrif munosabati bilan YUNESKOning Butunjahon merosi obyekti – Qozon shahridagi Kremlda “Dunyolar o‘rtasidagi nur” nomli ko‘rgazma ochildi. Ekspozitsiya "Новый Иерусалим" ("Yangi Quddus") muzeyi va rus avangardining dunyodagi eng yirik to‘plamlaridan biri saqlanadigan Qoraqalpog‘istonning mashhur Savitskiy nomidagi davlat san’at muzeyining qo‘shma loyihasi bo‘ldi.
O‘zbekiston taniqli rassomlarning 70 ta asarini namoyish etdi – ular orasida Solomon Nikritin, Aleksandr Shevchenko, Vasiliy Chekrigin, Sergey Romanovich, Mixail Sokolov va Robert Falk asarlari bor. Loyiha mintaqalar o‘rtasidagi muhim madaniy ko‘prik va xalqlarni bog‘laydigan umumiy meros namoyishi deb ataldi.
Qozondagi Kreml uchrashuvida tomonlar O‘zbekiston va Tatariston hududlari o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy va gumanitar aloqalar jadal rivojlanib borayotganini ta’kidladilar. Sarmoyalar, qo‘shma iqtisodiy loyihalar va ishbilarmon doiralar o‘rtasidagi to‘g‘ridan-to‘g‘ri aloqalarni kengaytirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Muloqotning gumanitar qismida O‘zbekiston eng yirik tatar diasporasi uchun vatan ekanligi, Tatariston esa respublikaning ta’lim sohasidagi asosiy hamkorlaridan biri ekanligi ta’kidlandi. Bugungi kunda Tatariston oliy o‘quv yurtlarida o‘zbekistonlik 3,5 mingdan ortiq talabalar tahsil olmoqda.