Forum poytaxtning yetakchi madaniy maydonlaridan birida o‘tkaziladi va quyidagi tadbirlarni qamrab oladi:
• tarixiy mavzudagi filmlar namoyishi,
• kinematografiyaning yetakchi mutaxassislari bilan davra suhbatlari va munozaralar,
• hujjatli va badiiy filmlar yaratish bo‘yicha mahorat darslari.
Madaniy kontekst: Bu yil O‘zbekistonda ijodiy sohalar, kino va muzeylar rivojiga katta e’tibor qaratilmoqda. Bir qator tashabbuslar muzeylarni raqamlashtirish va tashrif buyuruvchilar uchun QR-gidlar yaratish, virtual ekskursiyalar o‘tkazish va madaniy meros obyektlarining sayyohlik jozibadorligini oshirishga qaratilgan.
Xalqaro madaniy muloqot: xorijiy san’atkorlarni taklif qilish dasturlaridan tortib, O‘zbekistonning boshqa mamlakatlar bilan madaniy aloqalarini mustahkamlaydigan almashinuvlar va festivallarni amalga oshirib kelayotgan Forum madaniyat va san’atni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha keng qamrovli siyosatning bir qismiga aylanmoqda.
Ushbu voqea nafaqat kino orqali o‘zbek tarixi va madaniyatini ommalashtirishga, balki tajriba almashish, yangi ijodiy loyihalarni jalb qilish va mamlakatning madaniy chegaralarini kengaytirish uchun xalqaro platforma yaratishga yordam beradi.