To‘rt oy davomida cheklangan davlat ko‘magi sharoitida mintaqa zamonaviy san’atining rivojlanishini belgilagan ijodiy juftliklarning ishlari namoyish etiladi.
Ko‘rgazma postsovet avangardining eng obro‘li rassomlar juftligi — Galim Madanov va Zaurеsh Tеrеkbayning ishlarini birlashtiradi. Ko‘rgazmada shuningdek, Umidа Ахmеdovа va Оlеg Kаrpov, Аlibаy va Sаulе Bаpаnovlаr, Zhеnya va Sаyаn Bаygаliеvlаr, hamda ZitAbl va Kreolex zentre jamoaviy art-guruhlarning ishlari namoyish etilgan.
Ko‘rgazma kuratori — Vladislav Sludskiy, Markaziy Osiyo zamonaviy san’atidagi hal qiluvchi ovozga ega. Loyiha tadqiqot qismlaridan iborat bo‘lib,  arxiv materiallari, hujjatlar va rassomlar bilan intervyularni o‘z ichiga oladi.
1990–2000-yillarda Markaziy Osiyo rassomlari deyarli davlat tomonidan moliyalashtirilmagan. Shuning uchun ijoddagi hamkorlik bu romantika emas, balki shu sharoitda omon qolish strategiyasi edi. Bunda bitta hamkor daromad keltirsa, ikkinchisi ijodga e’tibor qaratadi.
Ko‘rgazma 2026 yilning 15-yanvaridan 19 apreligacha "Selinniy" zamonaviy san’at markazida namoyish etiladi.