Spektakl ilk bor O‘zbekistonda sahnalashtirilgan ijodiy tarixni davom ettirgan holda birinchi marta xorijiy tomoshabinlarga namoyish etildi. Loyiha Uzbekistan Art and Culture Development Foundation tashabbusi bilan paydo bo‘ldi va xalqaro ijodiy jamoa bilan hamkorlikda, italiyalik rejissyor Stefano Podi boshchiligida amalga oshirildi.
Spektakl musiqasi Gendelning partiturasidan iborat bo‘lib, uni kompozitor Kirill Rixter qayta ishladi va an’anaviy jarangdorlikni sharq musiqasi elementlari va milliy o‘zbek cholg‘ulari bilan boyitdi. Bu esa spektaklga noyob madaniyatlararo salobat bag‘ishladi va asl barokko operasining qabul qilinishiga hissa qo‘shdi.
Alibek Kabdurahmanov boshchiligidagi Milliy simfonik orkestr, Xalq cholg‘ulari orkestri, O‘zbekiston Respublikasida xizmat ko‘rsatgan xor jamoasi, jami va 160 dan ortiq san’atkorlardan iborat O‘zbekistonning yetakchi jamoalarining sahnaga chiqishi keng ko‘lamli xalqaro madaniy voqeaga aylandi.
Spektaklda asosiy partiyani O‘zbekiston xalq artisti Jenisbek Piyazov ijro etdi. Xalqaro tarkibda shuningdek, ispaniyalik tenor Xuan Sancho, argentinalik soprano Veronika Kanxemi va o‘zbek aktrisasi Yulduz Rajabovaning ishtirok etishi spektaklning xalqaro darajadagi nufuzini oshirdi.
Avvalroq Tamerlanoning ushbu versiyasi ilk bor Toshkentda 2024-yil oktyabrda IV Jahon kreativ iqtisodiyot konferensiyasi doirasida Alisher Navoiy nomidagi Davlat akademik katta teatrida namoyish etilgan edi.