O‘zbekiston madaniy meros agentligi butun mamlakat bo‘ylab muzeylar va muzey-qo‘riqxonalar uchun yagona virtual platformani ishga tushirganini ma’lum qildi. Loyihaga kirish 360.museums.uz sayti orqali ochiq bo‘lib, foydalanuvchilar onlayn rejimda muzey eksponatlari va tarixiy obyektlar bilan tanishishlari mumkin.
Hozirda platformada mamlakatning 20 dan ortiq yirik muzeylari va muzey majmualarining 360 darajali panoramali tasvirlari joylashtirilgan. Tashrif buyuruvchilar uchun muzey zallari, yodgorliklar va eksponatlarni interaktiv ko‘rish, shuningdek, ularning tarixi va ahamiyati haqida ma’lumotlar (turli nashrlarda bu «madaniy qadriyat» deb ta’riflanmoqda) mavjud. ​
Platformaning ishga tushirilishi madaniy meros obyektlarini ommalashtirish vazifalari va mamlakat aholisi (shu jumladan yoshlar)ning O‘zbekiston tarixi bilan qiziqishi ortib borayotgani bilan izohlanadi. Onlayn shaklda xorijiy sayyohlar uchun muzeylarga tashrif buyurishni rejalashtirish va ekspozitsiyalar bilan oldindan tanishish imkoniyatini oshirishi kutilayotganligi alohida ta’kidlanmoqda.
Madaniy meros agentligi portalda muzeylar ro‘yxatini bosqichma-bosqich kengaytirishni rejalashtirmoqda. Shuningdek, eksponatlarga matnli va audio tavsiflar qo‘shish, interaktiv funksiyalar va virtual ekspozitsiyalarni rivojlantirish rejalari ham e’lon qilingan.
Avvalroq O‘zbekistonda muzey materiallariga onlayn kirish va virtual shakllar rivojlantirilgan edi — masalan, bir qator muzeylarga 360 daraja shaklida boshqa saytlar orqali virtual turlarda tashrif buyurish imkoniyati haqida xabar berilgan edi. Yangi loyiha aynan davlat muzeylari va muzey-qo‘riqxonalari uchun soha agentligi boshchiligida yagona kirish nuqtasi sifatida taqdim etilmoqda.