Shu oyda dasturning birinchi kursi (2026 yil yanvar-iyul) ishga tushirildi, u oziq-ovqat xavfsizligi va qishloq xoʻjaligi innovatsiyalari mavzusiga qaratilgan. Ishtirokchilar Nukus va uning atrofidagi hududlar uchun yangi agroekologik yondashuvlarni oʻrganadi va ishlab chiqadi, qishloq xoʻjaligini oʻzgaruvchan iqlim va ekologik sharoitlarga moslashtiradi. Dastur toʻliq moliyalashtiriladi: ishtirokchilarga taʼlim olish, yashash, stipendiya, yo'l kira va natijalarni nashr etish uchun mablag‘ qoplab beriladi.
Dastur to'rtta tamoyilga asoslanadi: diqqat bilan tinglash, tadqiq qilish, bog'liqliklarni aniqlash va tajriba o'tkazish. Maktab universitetlar va tadqiqot institutlari bilan hamkorlikni rivojlantirmoqda, mahalliy rassomlar, dizaynerlar, faollar va ekologik tiklash loyihalari ishtirokchilarini jalb qilmoqda. Barcha ish natijalari amaliy xususiyatga ega va mintaqani rivojlantirish uchun amaliy yechimlarga yo'naltirilgan.
Oral maktabi — bu yosh mutaxassislar hamda oliy ta’lim muassasalari bitiruvchilari uchun xalqaro magistratura dasturini o‘z ichiga olgan Markaziy Osiyodagi birinchi tashabbusdir. Orol madaniy sammitining asosiy ta’lim ustuni sifatida O‘zbekiston Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi tomonidan ishlab chiqilgan ushbu dastur “kelajak laboratoriyasi” vazifasini bajarib, Qoraqalpog‘iston hamda O‘zbekistonning turli mintaqalaridan kelgan iste’dodli mutaxassislarni va xalqaro ishtirokchilarni birlashtiradi.
Maktab g'oyasi 2023 yilda Nyu-Yorkda bo'lib o'tgan Birlashgan Millatlar Tashkilotining Suv resurslari konferensiyasida taqdim etilgan va O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning farmoni bilan rasman tasdiqlangan. O'zbekiston Madaniyat va San'atni Rivojlantirish Jamg'armasi tomonidan tashkil etilgan ushbu loyiha har bir o'quv yili tadqiqot va yakuniy loyihalar yo'nalishini belgilaydigan markaziy mavzu atrofida qurilgan kompleks ta'lim shaklini yaratishni nazarda tutadi.
Orol maktabi XX asrning eng dramatik ekologik falokatlaridan biri bo‘lgan Orol dengizi mintaqasining noyob tarixiy tajribasiga tayangan holda Oʻzbekistonni ekologik innovatsiyalarning xalqaro markazi sifatida namoyon etadi. Tiklovchi amaliyotlar, innovatsiyali taʼlim modellari va mahalliy jamoalar va mutaxassislarning bilimlarini integratsiya qilish orqali maktab Orolboʻyi muammolarini jahonshumul taʼlim va taraqqiyot imkoniyatlariga aylantirish ustida ish olib bormoqda.