Ko'rgazmada Savitskiy muzeyi va O'zbekiston Davlat san'at muzeyi fondlaridan 170 dan ortiq rassomlik va grafik asarlar, shuningdek, milliy amaliy san'at buyumlari to'plangan bo'lib, mahalliy an'analar va yangi badiiy tillar o'rtasidagi dialog haqida hikoya qiladi.
Loyiha doirasida alohida e’tiborga loyiq bo‘lgan shaxs - bu Nadejda Kashina, uning ijodi ko‘p jihatdan O‘zbekistonning rang-barang buyoqlari taassurotida shakllangan. Oliy badiiy-texnik ustaxonalar bitiruvchisi Permda ikona chizuvchilar oilasida tug‘ilgan va hayotini Samarqand va Toshkent bilan bog‘lashdan oldin 1920-yillarda Moskva ustaxonalarida o‘qigan. O‘quv yillaridanoq u ranglarga qiziqish bildirgan, O‘zbekistonga ko‘chib o‘tish esa ko‘p jihatdan sharqona palitra va mahalliy hayot fakturasiga qiziqishi bilan belgilangan edi.
1930‑yillarda Kashina Buxoro, Farg‘ona va Toshkent viloyatlarining shaharlari va qishloqlari bo‘ylab faol sayohat qildi, aholining turmush tarzini va marosimlarini o‘rgandi, bu esa bevosita uning rassomchiligida aks etdi. Ushbu davrda Samarqandga bag‘ishlangan asarlar, shu jumladan shahar hayoti, xalq yig‘inlari va marosimlar mavzularidagi ishlar paydo bo‘ldi, ularda postimpressionist uslub sharqiy naqshlarning bezaklari bilan uyg‘unlashgan. "Samarqanddagi sud" kartinasi bu yo‘nalishni davom ettiradi: rassom sud marosimini kuchli hissiyotlar jamlangan manzara sifatida tasvirlab, postimpressionizm ruhidagi faol rang modulyatsiyasi va nur-soya ziddiyatlari orqali sodir bo‘layotgan keskinlik va dramani yetkazadi (tavsif uning Samarqandga bag‘ishlangan ishlarining umumiy xususiyatiga asoslangan).
"O‘zbekiston: Cho‘ldagi avangard" loyihasi xalqaro dasturning davomi sifatida yaratilgan: ilgari uning "Yorug‘lik va rang" va "Shakl va ramz" nomli qismlari Florensiya va Venetsiyada taqdim etilgan bo‘lib, tomoshabinlar o‘zbek va Markaziy Osiyo avangardi, shuningdek Igor Savitskiy merosi bilan tanishishlari mumkin edi. Bugun ko‘rgazma Nukusda, yangilangan muzey zallarida joylashgan bo‘lib, uni "Cho‘ldagi Luvr" deb atash tasodif emas, chunki u dunyodagi eng yirik XX asr rus va o‘zbek avangardi kolleksiyalaridan biriga ega.
Tashkilotchilarning ma’lumotlariga ko‘ra, Savitskiy muzeyidagi "Cho‘ldagi avangard" ko‘rgazmasi tomoshabinlarning yuqori qiziqishi tufayli muntazam ravishda uzaytirilib turilmoqda, uning doirasida O‘rta Osiyoda ishlagan rassomlarning ham an’anaviy asarlari, ham unchalik taniqli bo‘lmagan ishlari namoyish etilmoqda. Nadejda Kashinaning Samarqandga bag‘ishlangan ishlarining ko‘rgazmaga kiritilishi Moskva badiiy maktabi va o‘zbek voqeligining o‘zaro ta’siriga yangicha nuqtayi nazardan qarash imkonini beradi: "rangga ergashgan" rassomning shaxsiy nigohi orqali tomoshabin avangard tilining muhit ta’sirida qanday o‘zgarishini ko‘radi.