Deyarli ikki yil davomida sahna tomoshabinsiz qoldi — rekonstruksiya 2024-yil bahorida boshlangan va faqat 2026-yil boshida yakunlangan. Teatr muxlislari uchun bu voqea shahar madaniy hayotidagi eng kutilgan voqealardan biriga aylandi.
Teatrning to'liq ishga qaytishi bir nechta spektakllar bilan nishonlanadi. 7 va 8-fevralda 91-teatr mavsumini rasman ochadigan dastlabki spektakllar bo'lib o'tadi. Boshlang'ich nuqta "Sevimlilaringiz bilan xayrlashmang" spektaklining premyerasi bo'ladi — bu nom ko'plab tomoshabinlar tomonidan ochilishni sabr bilan kutgan tomoshabinlarga ramziy murojaat sifatida qabul qilindi.
Fevral afishasi ayniqsa serqirra boʻlishiga vaʼda beradi. Teatr maʼlumotiga koʻra, 13-fevralda tomoshabinlarga "Melpomenaning ertaklari" spektaklining premyerasi taqdim etiladi, 14-fevralda yangilangan sahna klassikani — "Dvoryanlikdagi meshchanin"ni namoyish etadi, 15-fevralda esa yana bir premyera — "Yumshoq qalbdan balo" boʻlib oʻtadi.
Teatrni taʼmirlash davrida ishni yakunlash muddatlari haqida rasmiy izohlarni kamdan-kam bergani, muntazam tashrif buyuruvchilar va teatr hamjamiyatini tashvishga solgan. Ijtimoiy tarmoqlar va madaniy profilli jamoatlar sahifalarida sahnaning kelajagi haqida savollar qoʻyilgan. Endi bu shubhalar bartaraf etildi: teatr faol ishga qaytmoqda va dastlabki spektakllarga chiptalar allaqachon sotuvga qoʻyildi.
Ijobiy yangiliklar fonida mamlakat teatr hayotining yana bir muhim masalasi hal etilmaganicha qolmoqda. O‘zbekiston yoshlar teatri, 2022-yil yanvar oyida ta’mirlash uchun yopilgan bo‘lsa-da, hali o‘zining tarixiy sahnasida ishini qayta boshlaganicha yo‘q. Shu bilan birga, truppa mashg‘ulotlarni davom ettirmoqda va yangi loyihalarni tayyorlamoqda – ular orasida “Yopiq eshiklar ortida”, “Sitr” va “Barmaley” spektakllari bor.
Mutaxassislarning ta'kidlashicha, Rus teatrining qaytishi Toshkentning butun madaniy sohasi uchun muhim turtki bo'lishi va mamlakatning boshqa teatr maydonchalarining taqdiri bo'yicha jamoatchilik qiziqishini kuchaytirishi mumkin.