Ko‘rgazma shoir va mutafakkir Alisher Navoiyning 585 yilligiga bag‘ishlangan. Ekspozitsiya rassomning grafika va rangtasvir orqali Navoiy obrazi bilan shaxsiy "suhbat"ini qanday qurganligini ko‘rsatadi.
Ko'rgazma Toshkent shahridagi O‘zbekiston Milliy banki Tasviriy san'at galereyasida bo'lib o'tmoqda.
O‘tkazilish muddati: 2026 yil 5–21 fevral. Ekspozitsiyada rassomning oilasi tomonidan taqdim etilgan Nikolay Shinning qariyb (deyarli) 40 ta grafik va rassomlik asarlari taqdim etilgan.
Kuratorlar asarlarni shunday joylashtirishganki, tomoshabin Navoiyning «tarjimai holi uchun chizilgan tasvirlar»ni emas, balki vizual mulohazalar ketma-ketligini ko‘radi. Ko‘rgazma tavsifida ta’kidlanganidek, seriyaviy tamoyil o‘z-o‘zidan muhimdir: ekspozitsiya alohida varaqlar to‘plami emas, balki yagona hikoya sifatida qabul qilinadi. Ko‘rgazma haqidagi materialda ifoda vositalarining farqi ham ta’kidlanadi: grafikada chiziq va yorug‘-soya kontrasti, rangtasvirda esa zich surtma va rang bilan ishlash ustunlik qiladi.
Ochilish marosimida ikki tarjimayi hol - shoir va rassomning hayot yo‘llari kesishmasi haqida so‘z bordi: O‘zbekiston Milliy banki galereyasi direktori Kamola Oqilova loyihani Navoiy va Shinning bir makondagi uchrashuvi (muloqoti) deya ta’rifladi. Rassomning oilasi galereyaga "Mening oilam” va “Xotira” nomli ikkita asarini sovg‘a qildi.
Nikolay Shin (1928–2006) Primorye o'lkasida tug'ilgan va Toshkentda — P. Ben'kov nomidagi o'quv yurtida, keyin esa A. N. Ostrovskiy nomidagi teatr va san'at institutida badiiy ta'lim olgan; keyinchalik u ko'p yillar davomida dars bergan. Uning ijodida "Rekviyem. Xotira yo'li" va "Sevgi afsonasi" nomli ko'p yillik ishlari muhim o'rin tutadi, "Rekviyem" esa koreyslarning Uzoq Sharqdan O'zbekistonga deportatsiya qilinishi mavzusiga bog'liq. Ma'lumotnomada shuningdek, rassom 1962 yilda Rassomlar uyushmasiga a'zo bo'lgani va "O'zbekiston Respublikasida xizmat ko'rsatgan san'at arbobi" unvoniga sazovor bo'lgani (1987) qayd etilgan.