Markaz keng auditoriya uchun ochiq maydon sifatida rejalashtirilgan — nafaqat professional hamjamiyat uchun, balki dolzarb madaniyat bilan yaqindan tanishishni istagan har bir kishi uchun.
Ochilish, shuningdek, Navro'z bayrami bilan bog'liq: 21-23 mart kunlari omma uchun mo'ljallangan turli formatdagi performans va musiqadan tortib, kino namoyishlari va boshqa tadbirlar kiritilgan dastur e'lon qilingan. Tashkilotchilar ochiqlik va qulaylikka e’tibor qaratadi: markaz hech qanday to'siqlarsiz kirish mumkin bo'lgan joy sifatida ish boshlaydi, ya’ni zamonaviy san'at "tanlanganlar" uchun emas, balki shaharning kundalik hayotining bir qismiga aylanishi uchun.
CCA 1912-yilda qurilgan va qayta tiklangan sanoat binosida joylashgan — bu shahardagi birinchi dizel elektr stansiyasi joylashgan tarixiy obyektdir. Markaz haqidagi ma’lumotlarda ta'kidlanishicha, stansiya o'z davrida Toshkentning birinchi tramvay liniyasini elektr energiyasi bilan ta'minlagan, bino esa shahar sanoat tarixining bir qismiga aylangan. Endi bu sanoat me’morchiligi yangi vazifani oladi, ya’ni texnik inshoot o'rnida doimiy asosda ishlaydigan madaniy markaz paydo bo‘ldi.
Loyiha Oʻzbekiston Madaniyat va sanʼatni rivojlantirish jamgʻarmasi (ACDF) ishtirokida amalga oshirilmoqda, u markazni jamoaviy madaniyat maydoni va shaharning diqqatga sazovor joyi sifatida tanishtiradi. Ob'ektning me’morchilik jihatidan o‘zgarishini Fransiyaning Studio KO byurosi amalga oshirdi. Badiiy dasturga CCA badiiy direktori va bosh kuratori doktor Sara Raza murabbiylik qilmoqda.
Asosiy voqealardan biri "Hikmah" ko'rgazmasi bo'ladi, uning markaz bilan bir vaqtda ochilishi va 21 martdan 30 iyungacha davom etishi e'lon qilingan. Loyiha  maydon bilan muloqotda ishlaydigan ko'rgazma sifatida rajalashtirilgan: asarlar va installyatsiyalar binoning me’morchiligi va tarixi bilan bog'lanib, uning yangi madaniy maqsadini belgilaydi.