Materiallardan ko'rinib turibdiki, bu kosmetik ta'mirlash emas, balki markazlarning vazifalarini o'zgartirish haqida. Ularning aksariyati bugungi kunda eskirgan ssenariy bo'yicha ishlaydi va ko'pincha faqat bayram tadbirlarini o'tkazish bilan cheklanib qolgan. Shu bilan birga infratuzilmaning katta qismi yangilanishga muhtoj. Modernizatsiyaning birinchi maydoni sifatida Toshkentdagi "Gulshan" markazi ko'rsatilgan. U yerni faqat "taqvim bo'yicha faollik ko‘rsatadigan" obyektdan doimiy tarzda odamlarni jalb qiladigan joyga aylantirish nazarda tutilgan, ya’ni klublar, ustaxonalar, studiyalar va har xil to‘garaklar ochiladi.
Markazlar islohoti bilan bir vaqtda kun tartibiga yangi institutlarning ishga tushirilishi va restavratsiya rejalari kiritilgan. Toshkentda An’anaviy san’at oliy maktabi (xalqaro tajribaga yo‘naltirilgan, ingliz tilida o‘qitish, kulolchilik, naqsh, xattotlik kabi amaliy yo‘nalishlar bo‘yicha bakalavriat va magistratura darajalari ega)ni tashkil etish, shuningdek, Milliy restavratsiya institutining ochilishi haqida e’lon qilindi. Aniq obyektlarga kelsak, ular orasida Samarqanddagi Bibi-Xonim masjidini restavratsiya qilish va “Turkiston” san’at saroyining yozgi amfiteatrini yangilash tilga olinadi.
Loyiha va restavratsiya ishlari UNESKO bilan muvofiqlashtirilgan holda olib borilishi alohida ta'kidlangan.