Bu hafta zerikishga vaqt bo‘lmaydi! Chunki Bobur Alimxo‘jayevning qo‘shaloq ekspozitsiya texnikasidagi fotoko‘rgazmasi, tonggi yugurishdan so‘ng kofe-reyv, Pushkin tavallud topgan kunga bag‘ishlangan kviz, dam olish kunlarida Sorrentinoning ikkita filmi va Registon maydonida Jon Legend. Bular bilan bir qatorda moda va Karavajo haqidagi ma’ruzalar, art-obyektlar orasida kamera orkestri, nay konserti va yakunida 80-yillar xitlarini ijro etuvchi simfonik orkestr sizni kutib oladi. Kettik!
Duality. X-Ray of Memory fotoko‘rgazmasi — Bobur Alimxo‘jayev
2019–2025 yillarda ikki marta ekspozitsiya texnikasida yaratilgan oltita fotopanno. Har bir asar rentgen suratiga o‘xshaydi: insonning faqat o‘zigagina ma’lum bo‘lgan yashirin tomonlarini ochib beradi. Ko‘rgazma 5 iyundan boshlab tashrif buyuruvchilar uchun ochiq bo‘ladi.
Nukus ko‘chasi
31, 1-qavat (IL Home)
“Xalifa Laylak” qo‘g‘irchoq spektakli
Vilgelm Gaufning ertagi asosida sahnalashtirilgan. Xalifa laylakka aylanadi va unga inson qiyofasini qaytaradigan sehrli so‘zni yo‘qotadi. Rejissyor Roman Boklanov ertakni qayta talqin qilib, uni erkinlik va yolg‘izlik haqidagi hikoyaga aylantiradi. Spektakl O‘zbekiston milliy qo‘g‘irchoq teatrida bo‘lib o‘tadi, hozirda u yerda keng ko‘lamli yangilanishning birinchi bosqichi amalga oshirilgan.
Afrosiyob ko‘chasi
1 (O‘zbekiston milliy qo‘g‘irchoq teatri)
40 000 dan 60 000 so‘mgacha
“Barakalla, Pushkin!” intellektual kvizi
Pushkin tavalludiga bag‘ishlangan kviz: ishtirokchilar yozuvchining tarjimayi holi, ijodi, ekranlashtirilgan va teatrlarda sahnalashtirilgan asarlar haqidagi savollarga javob beradi. Jamoalar 6 kishigacha. Ro‘yxatdan o‘tish telegram akkaunt orqali @misanthropic_toad yoki telefon raqami: +998993465117
1-Olmachi yo‘li
37, “Drugiye zveri” teatri
Bir o‘yinchi uchun 70 000 so‘m, to‘lov joyida
Coffee Run Party yugurish va ziyofat
Zaamin Ultra arafasida — birgalikda ertalabki yugurish, undan so‘ng dj ianiiiron pultga o‘tadi va kofe-reyv boshlanadi. Welcome drink — filtr kofe.
Rassvet Coffee
“Sun’iy intellekt va ruhiy salomatlik” Meet Up
Sun’iy intellekt shifokor, psixolog va psixoterapevt amaliyotini qanday o‘zgartirishi haqidagi birinchi professional Meet Up. Psixologlar, psixoterapevtlar, psixiatrlar, kouchlar, talabalar va mavzuni tushunishni istagan barchaga mo'ljallangan uchrashuv. Format — fanlararo muloqot. Tashkilotchi: @artclub.kandinsky
Impact Hub Tashkent
150 000 so‘mdan
Kinoklub: “Jazda faqat qizlar”
Merilin Monro ishtirokidagi 1959-yilning klassik komediyasi, fikm asl tilda ingliz va rus subtitrlari bilan namoyish etiladi. Tomoshadan so‘ng istaganlar uchun muhokama o‘tkaziladi. Joylar soni cheklangan. Ro‘yxatdan o‘tish telegram akkauntlar @opoytseva, @mortenuit yoki telefon raqamlari +998933864730 / +998946783212 orqali
Kichik Mirabod
43
“Kino va moda” ma’ruzasi
Moda tarixchisi Alesya Kichkoning kinematograf asr davomida fashion-industriyaga asosiy obrazlarni qanday belgilab bergani haqidagi maʼruzasi. Garboning erkaklar kostyumlari, Xepbernning «Tiffani oldidagi nonushta» filmidagi kalta qora koʻylagi, «Matritsa» ning charm plashlari va Miranda Pristlining tahririyati — bularning barchasi ekran tashqarisiga chiqib, haqiqiy trendga aylangan obrazlardir.
«9 Muz» sanʼat maydoni
Muqanna berk koʻchasi, 18
300 000 soʻmdan
«Karavadjo. Yangi rangtasvirning tugʻilishi» art-branchi
Uchrashuv rangtasvir tarixini «oldin» va «keyin»ga ajratgan rassomga bagʻishlangan. Karavadjio birinchi boʻlib yorugʻlikni suratning bosh qahramoniga aylantirgan edi, uning keskin soyalari va deyarli teatrlashtirilgan yoritilishi XVII asr uchun inqilob boʻlib, butun Yevropa barokko rangtasviriga taʼsir koʻrsatdi. Uchrashuvda uning texnikasi, tarjimayi holi va eng mashhur asarlari tahlil qilinadi.
«9 Muza» sanʼat maydoni
350 000 soʻmdan
«Boʻronli dovon» filmining tahlili
Emili Bronte romanining yangi ekranlashtirilishini birgalikda tomosha qilish va kinoshunos Kristina Romanova bilan tahlil qilish. Rejissyor asl manba bilan qanday ishlaydi, nimani oʻzgartiradi, nimani saqlab qoladi va nima uchun «Boʻronli dovon» nashr etilganidan deyarli 180 yil oʻtib ham ekranlashtirilmoqda.
Jon Legend konserti
Jon Legend — EGOT maqomi sohibi: sanoatdagi yagona toʻrtlik mukofot — «Gremmi», «Oskar», «Toni» va «Emmi». Jonli pianino soul, All of Me va Ordinary People xitlari — bularning barchasi Registon fonida.
«Registon» maydoni
Samarqand
600 000 soʻmdan
Romantic Collection orkestri ishtirokida tor doiradagi kecha
Art-galereya makonida kameral orkestr. Musiqiy kechaning mavzusi — romantikа. Jonli musiqa sanʼat asarlari orasida yangraydi. Chiptalar: showgo.uz
Kichkik Mirobod
105 000 soʻmdan
Mohir nay musiqachisining konserti
mohir Jahon repertuaridan nay musiqasi kechasi: opera mavzularidagi fantaziyalar, romantik kuylar va ansambl ijrosidagi qo'shiqlar. Dastur venger xalq navolari, nemis romantikasi va «Karmen»dagi Ispaniya muhitini qamrab oladi. Dasturda: Dopplyor — «Venger fantaziyasi»; Taffanel — «Erkin o'qchi» mavzularidagi fantaziya; Veber / Sıbin — «2-sonli konsert allegrosi»; Born — «Karmen mavzularidagi yorqin fantaziya»; Andersen — ikki nay uchun «Harbiy allegro».
Botir Zokirov koʻchasi
1
66 000 soʻm
Gulya Gromovaning «Hayot rangi: Transformatsiya 36» nomli rangtasvir koʻrgazmasi
Rassom Gulya Gromovaning 36 yillik faoliyati retrospektivasi — 1990-yillardagi asarlardan eng yangilarigacha namoyish etiladi. Ko'rgazma badiiy tili va mavzu ustuvorliklari evolyutsiyasini qamrab oluvchi toʻqqiz qismdan iborat.
Paxtakor koʻchasi
5
Sorrentino Weekend: “Buyuk go‘zallik” va “Latofat”
Kinoxona TFS bir rejissyorning ikki filmini shu dam olish kunlariga to‘pladi. “Oskar” sovrindori va Kann festivalining doimiy ishtirokchisi Paolo Sorrentino — zamonaviy Italiyaning asosiy rejissyorlaridan biri hisoblanadi. Ikkala filmni nafaqat bosh roldagi doimiy Toni Servillo, balki Sorrentinoning asosiy savoli birlashtiradi: xomxayollar, kuch va yoshlik ketganda inson nima bilan qoladi? “Buyuk go‘zallik” (2013) filmi namoyishi shanba kuni, “Latofat” (2026) filmi namoyishi esa yakshanba kuni bo‘lib o‘tadi.