Siz uchun haftaga mo'ljallangan rejalarni to'pladik — ishdan keyin, do'stlar bilan yoki butun oila bilan borish uchun joy qidirib vaqt sarflamaslik maqsadida. Bu yerda kechani go'zal o'tkazmoqchi bo'lganlar uchun variantlar mavjud: zamonaviy san'at ko'rgazmasiga tashrif buyurish, tog'larda simfonik orkestr tinglash, eng qiziqarli ma'ruzaga kirib chiqish, faolroq narsani istaydiganlar uchun esa — raqslar, komik-kon va teatr tamoşaları. O'zingizga yaqin narsani tanlang, tanlovni saqlab qo'ying va uzoq vaqtdan beri birga chiqishni rejalashtirgan odamlaringizga yuboring. Xo'sh, kettik?
«Buyuk ipak yo'li bo'ylab» ko'rgazmasi
Ko'rgazmada Toshkentda Xalqaro madaniyat karvonsaroyini asos solgan yapon rassomi Ikuo Hirayamaning asarlari taqdim etilgan. Rassom o'ttiz yildan ortiq vaqt davomida Buyuk ipak yo'li yodgorliklariga bag'ishlangan tuvallar yaratdi va YuNESKO eksperti sifatida ularni muhofaza qilish ishlarida faol ishtirok etdi.
Ikuo Hirayama nomidagi Xalqaro madaniyat Karvonsaroyi
Qimmat ko'rgazmasi
Rassoma Rimma G'azaliyevaning birinchi shaxsiy ko'rgazmasi o'zbek xalq ertagi «Zumrad va Qimmat»dagi Qimmat obrazini qayta talqin etadi. An'anaviy o'qishdan farqli o'laroq, qahramon o'z-o'ziga yetarlilik, ichki erkinlik va tashqaridan yuklatilgan ijtimoiy kutilmalardan voz kechish timsoli sifatida namoyon bo'ladi. Rassoma o'z ishlarida mo'rt materiallar va ifodali siluetlarni uyg'unlashtirgan holda zamonaviy ayollarning umumlashtirilgan portretlarini yaratadi.
Zanmakon
Zarkaynar ko'chasi, 48
«Merosimiz» ko'rgazmasi
O'zbekistonning xalq rassomlari Ro'zi Choriyev va Teshaboy Pirmatovning yubiley ko'rgazmasi «Merosimiz» sikli doirasida o'tkazilmoqda. Ekspozitsiyada Badiiy ko'rgazmalar direksiyasi fondidan olingan tasviriy asarlar — O'zbekiston manzaralari, mehnat va milliy an'analar sahnalari, shuningdek o'zbek tasviriy san'atining klassikasiga aylangan portretlar namoyish etilmoqda.
O'zbekiston Badiiy akademiyasining Markaziy ko'rgazma zali
Sharaf Rashidov ko'chasi, 40
«XX asr fotohronikas» ko'rgazmasi
Ekspozitsiya XX asrning turli o'n yilliklariga oid plyonkali kadrlarni birlashtiradi. Bu yerda Yuriy Gagarinning Toshkentga tashrifi, shaharning qadimiy ko'chalari, konstruktivizm geometriyasi va sovet qurilishlarining industrial estetikasiga oid arxiv fotosuratlarini ko'rish mumkin. Ko'rgazma o'tmishning kundalik hayoti va yirik voqealarini o'z davri fotografiyasi orqali namoyon etadi.
Sodiq Azimov ko'chasi, 20A
Yuzlab shamlar yog'dusida jonli musiqa kechasi Z. M. Bobur nomidagi Markaziy ekoparkdagi Muhabbat orolchasida bo'lib o'tadi. Konsert suv o'rtasidagi oppoq chodir ostida, musiqachilar esa tomoshabinlarga yuzma-yuz holda ijro etadi. Dasturda — «Interstellar», «Titanik», «Romeo va Juletta», «Shindler ro'yxati» filmlaridan mavzular, Astor Pyatsolla, Ludovico Einaudi, Shopen va Vivaldi asarlari, shuningdek «Kumruginam» va «Zumrad qush» seriallaridan kuylar jamlangan.
Ekopark
Ts-1, Hamid Olimjon ko'chasi va O'zbekiston Ovozi ko'chasi kesishmasi
«Zumrad ertak» spektakli
Zumrad shahriga sayohat haqidagi hikoya motivlari asosida yaratilgan qo'g'irchoq spektakli. Sahnada — qo'g'irchoqlar, jonli ovoz va musiqiy jo'rnavozlik, ular tanish hikoyani qo'g'irchoq shousida yangicha talqin etadi. Spektakl rus tilida o'tkaziladi.
Silk Route qo'g'irchoq teatri
Ekopark, Ts-1, Hamid Olimjon ko'chasi va O'zbekiston Ovozi ko'chasi kesishmasi
100 000 so'mdan
Nova Circus teatr-sirk shоusi
Ochiq osmon ostida Nova Circus teatr-sirk shоusi davom etmoqda. Dasturda — akrobatlar, jonglyor, illyuzionistlar va masxarabozlar, tadbir esa faer-shou bilan yakunlanadi. Shou yozgi mavsumda avgust oxirigacha davom etadi.
Tashkent City
Bunyodkor prospekti
«Oqqush uchun alla» spektakli
Oqqush haqidagi ertakning qo'g'irchoq versiyasi. Sahna ko'rinishida inson bo'yidagi qo'g'irchoqlar, jonli ovoz va musiqa qo'llanilgan bo'lib, ular tufayli malika va yetti mitti haqidagi hikoya yangi sahna talqiniga ega bo'ladi. Spektakl rus tilida o'tkaziladi.
Open-air konsert Amirsoy Paradiso
O'zbekiston Davlat simfonik orkestri Kamolliddin Urinbayev boshchiligida dengiz sathidan 1681 metr balandlikda klassik va zamonaviy asarlarni ijro etadi. Dasturda shuningdek xush kelibsiz ichimliklari, yengil taomlar va fotozoʻnalar mavjud. Kiyinish qoidasi amal qiladi — kechki elegantlik.
Amirsoy Resort
Bo'stonliq tumani, Charvak
300 000 dan 1 200 000 so'mgacha
Comic Con Tashkent 2026
Pop-madaniyat festivali kino, komiks, kompyuter o'yinlari, anime va kosplay muxlislarini birlashtiradi. Dasturda tematik zonalar, merch yarmarkasi, maxsus mehmonlar bilan uchrashuvlar va avtograf sessiyalari mavjud. E'lon qilingan mehmonlar orasida — GTA 5 dan Franklin, «Juda g'alati ishlar» serialidan Scott Clark, shuningdek Metal Family animatsion loyihasining yaratuvchilari Alina Kovalyova va Dmitriy Vdovenko.
Afrosiyob ko'chasi va Beshag'och ko'chasi kesishmasi
bir kun — 225 000 so'm; ikki kun — 350 000 so'm; fan pass — 490 000 so'm; VIP — 950 000 so'm; ultimate VIP — 1 490 000 so'm
XX asr bastakori Dmitriy Shostakovich haqida ma'ruza
Ma'ruza kechasi Dmitriy Shostakovichning hayoti va ijodiga bag'ishlangan. Ishtirokchilar bastakорning tarjimai holidan muhim va dramatik epizodlarni tahlil qiladilar hamda uning musiqasini murakkab, ammo ayni paytda maftunkor qiladigan narsalar haqida suhbatlashadilar. Uchrashuv Shostakovich asarlari bilan allaqachon tanish bo'lganlarga ham, klassik musiqani endigina kashf etayotganlarga ham mo'ljallangan.
Ivliyev ko'chasi, 43
«G'ayrioddiy musiqachilar» spektakli
Hikoya o'z o'rnini dunyoda izlab yo'lga chiqqan to'rt nafar musiqachi do'st haqida. Sahna asarida qo'g'irchoqlar, jonli ovoz va bir necha avlod tomoshabinlariga tanish musiqa qo'llaniladi. Spektakl rus tilida ijro etiladi.
Mirshakар Fayzulloyevning sinov konserti
Mirshakар Fayzulloyev asosiy konsert dasturiga hali kiritilmagan hazillardan iborat yangi sinov dasturini taqdim etadi. Bu format komikga yangi materiallarni bevosita tomoshabin oldida sinab ko'rish imkonini beradi. Konsert o'zbek tilida o'tkaziladi.
SAHNA stand-up club
80 000 so'mdan
«Uilyam Morris. Ruhli dizayn» art-branchi
K. Andronova bilan uchrashuv ingliz rassom va dizayneri Uilyam Morrisga va uning dizaynni kundalik hayotning bir qismi sifatida tasavvur qilishiga bag'ishlangan. Dasturda ma'ruza, networking va ziyofat mavjud.
«9 Muses Art Space» san'at maydoni
Red Bull Dance Your Style Uzbekistan 2026
Red Bull Dance Your Style Uzbekistan 2026 milliy finali mamlakatning eng kuchli raqqoslarini to'playdi. Ishtirokchilar chempion unvoni va O'zbekistonni jahon sahnasida namoyish etish imkoniyati uchun kurashadi. Tomoshabinlar raqqoslarni qo'llab-quvvatlash va o'z sevimlilarini tanlash imkoniyatiga ega bo'ladilar. Yosh cheklovi: 18+. O'rinlar soni cheklangan, ro'yxatdan o'tish talab etiladi.
Alisher Navoiy nomidagi GABT teatri hududi
S. Dovlatovning «Chemodan. 1–2 boblar» kitob klubi
D. Nesterenkoning kitob klubi uchrashuvи Sergey Dovlatovning «Chemodan» asarining dastlabki ikki bobiga bag'ishlangan. Format matnni birgalikda muhokama qilish va taassurotlar almashishni nazarda tutadi.