Shahar ko‘chalarini sekin-asta yangi yil shukuhi to‘ldirmoqda, aholi so‘nggi dedlaynlarni yopishga harakat qilib, natijalar sarhisob qilinmoqda va madaniy muhitga sho‘ng‘ib bormoqda. Bu hafta bizni balet afsonalari, tor doiradagi ma’ruzalar, Rojdestvo kuylari, she’riyat kechalari, shaxsiy ko‘rgazmalar va noyob kino namoyishlari kutmoqda.
“To‘maris” baleti
Qachon: 12-dekabr,19:00
Qayerda: DAKT, Alisher Navoiy nomidagi opera va balet teatri
Kuch, g‘urur va ozodlik haqida hikoya. Balet tomoshabinni miloddan avvalgi VI asrga olib ketadi, u yerda To‘maris va uning xalqi mustaqillik uchun hal qiluvchi kurashga kirishadi. Sahnada jonlanadigan qudratli kuchga ega musiqa, ravon harakatlar va timsollar.
“Alisher Navoiy” filmi namoyishi
Qachon: 13-dekabr, 19:30
Buyuk shoirning tarixi va merosiga nazar. O‘zbek kinosining dastlabki va eng muhim tarixiy filmlaridan biri. Namoyishdan so‘ng Markaziy Osiyo sovet merosi tadqiqotchisi Anna Pronina va kinotanqidchi Aleksey Artamonov bilan muhokama o‘tkaziladi.
Aleksandra Demchenkoning prodyuserlik haqidagi ma’ruzasi
Qachon: 13-dekabr, 17:00
Prodyuserlik jarayonlari haqida tor doiradagi uchrashuv. Unda ijoddagi tartibsizlikni qanday bartaraf etish, qaror qabul qilish va kasbga bo‘lgan ishonchni his qilish, shuningdek hunarmandchilik va turli ish jarayonlari haqida gap boradi. Faqat 30 ta joy bor.
Human House galereyasida she’riyat kechasi
Qachon: 13-dekabr (shanba) soat 18:30da
Qayerda: Human House Gallery
Mualliflik sovg‘alari, hunarmandchilik buyumlari, fayz va shinamlik kun davomida ilhom bag‘ishlaydi. Bu tadbir bayram uchun o‘ziga xos buyumni topish uchun ajoyib imkoniyatdir.
Bir sahnada AQSh, Rossiya va Toshkentning "Litera" birlashmasi shoirlari: Andrey Gritsman (AQSh) - shoir, esse yozuvchisi, "Interpoeziya" jurnalining asoschisi; Vadim Muratxanov (Moskva) - shoir, muharrir, xalqaro mukofotlar sohibi. Toshkentlik shoirlar tarkibi: Olesya Tsay, Natalya Beloyedova, Aleksandra Spiridonova, Farhod Yunusov, Bax Ahmedov.
Kirish bepul, oldindan ro‘yxatdan o‘tish bilan.
Telegram: @hhuzevent, +998 90 061 40 56
Tynda Music kamera orkestri ijrosidagi Yangi yil konserti
Qachon: 14-dekabr
Qish oqshomiga fayz bag‘ishlaydigan tanish musiqa. Orkestrning jonli ijrosidagi “Jingle Bells”, “Let it Snow”, “White Christmas” va boshqa sevimli yangi yil kuylari bayram yaqinlashayotganini his qilishning ajoyib usulidir.
Art Bazar yarmarkasi
Qachon: 14-dekabr, 10:00-18:00
Qayerda: Azimut Grand Hotel
Sardor Erkinovning “Iqbol” kartinalar ko‘rgazmasi
Когда: 15 декабря, 18:00
Qachon: 15-dekabr, 18:00
Qayerda: Andakullova Gallery, Tashkent City Mall,1.
Rassom Sardor Erkinovning go‘zallik, xotira va hijron haqidagi lirik turkumi. “IQBOL – mening yangi shaxsiy ko‘rgazmam. Bu gullar, yorug‘lik va ichki sukunatdan tug‘iladigan qizlar haqidagi asarlar turkumi. U ham quvonch, ham ayriliqdan iborat bo‘lgan go‘zallik haqida”, – deb yozadi rassom.
Sympho Disco konserti 80-90: Yangi yil oldidan drayv
Qachon: 15-16-dekabr, 19:00
Qayerda: “Xalqlar do‘stligi” saroyi
Milliy simfonik orkestri va dirijyor Alibek Kabdurahmonov “Xalqlar do‘stligi” saroyini yorqin raqs maydoniga aylantiradi. 80 va 90-yillarning Modern Talking, Abba, Boney M, A-ha guruhlarining barcha xitlari kuchli simfonik ijroda. Yangi yil arafasidagi katta ziyofat muhiti.
Toshkentda “Van Gog bo‘lish” multimedia ko‘rgazmasi
Qachon: 8-dekabr – 8-mart, 10:00-23:00
Qayerda: Tashkent City Mall, 2-qavat.
Narxi: 40 000-60 000 so‘m.
Van Gog olamiga interaktiv sayohat: jonli polotnolar, keng ko‘lamli proyeksiyalar, to‘yingan ranglar va musiqa jo‘rligidagi dizayn. Bu rassom ijodini yangicha ko‘rish va uning kartinalari ichiga tom ma’noda kirish imkoniyatidir.