Ikkinchi ish haftasi, va qanchalik qiyin bo‘lmasin ritmga kirish, shuni yodda tutish kerakki, Toshkent zich va rang-barang madaniy dastur taklif qiladi. Shaharda — kinoko‘rsatmalar, opera premyeralari, kamer kontsertlar, san’at haqida suhbatlar, mualliflar bilan uchrashuvlar va zamonaviy teatr. Kamdan-kam hollarda bir digestda bunday kompaniya uchraydi: Motsart, postimpressionistlar, yakut kinosi, shahar haqidagi illyustratsiyalar va sham yorug‘ida akustika. Kettik!
«Ayta» — kinoko‘rsatish va muhokama
“Yakut yangi to‘lqini”ning eng yorqin rejissyorlaridan biri — Stepan Burnashovning filmi. Jinoyat syujeti zo‘ravonlik, qo‘rquv va jamoaviy javobgarlik haqidagi keskin fikrning bir qismiga aylanadi. Bu yakut kinosi tarixidagi eng kassabop filmlardan biri: taxminan 4 mln. rubl byudjet bilan film 26 mln.dan ortiq daromad keltirgan. Syujet: Ayta kechki yig‘indan so‘ng vafot etadi va xat qoldiradi. Gumon ostida — politsiya xodimi. Mish-mishlar o‘z-o‘zini jazolashga aylanadi, tergovchi esa haqiqatga yetib borishga ulgurishga harakat qiladi. Namoyishdan oldin — dastur kuratori Vladimir Kocharanning kirish so‘zi.
Ma’ruza «Bibliya syujetlari rassomlikda. Qadimgi Ahd»
Kirish ma’ruzasi: rassomlar Qadimgi Ahddagi syujetlarni qanday talqin qilganlari, vizual an’ana qanday o‘zgargani va uning ortida qanday ma’nolar yotgani haqida. Lektor — Nataliya Novikova.
Just Wine bar
V.A. Motsartning “Don Juan” operasi — premyera
Motsartning o‘lmas operasining klassik sahnalashtiruvi: dramatizm, virtuoz musiqa va jahon operasi tarixidagi eng mashhur hikoyalardan biri.
GABT
“Salom, Toshkent!” kitobi taqdimoti va muallif Yuliya Drobova bilan uchrashuv
Rassomlar o‘z shaharlarini qanday ko‘radi? Issiqni, bozor shovqinini va non hidini chizib bo‘ladimi? Yuliya Drobova — kitob muallifi va illyustratori, kitob qanday yaratilishini so‘zlab beradi: bolalik shahri ilhomlantirgan dastlabki eskizlardan boshlab, Toshkent bo‘ylab sayohatning yaxlit syujetigacha. Qo‘l yozuvi shriftlari, vizual til, xotira va shahar muhiti haqida suhbat bo‘ladi, so‘ngra esa kitoblarga imzo qo‘yiladi.
Topar
City Mall
Art-branch «Rassomchilik asarlarini qanday tomosha qilish kerak. Postimpressionizm»
Leksiya san’atni tubdan o‘zgartirgan davrga bag‘ishlangan. Dasturda: • Van Gog, Gogen, Sezann, Toluz-Lotrek; • postimpressionizm nima; • rassomlar bir-biridan nimasi bilan farq qiladi; • shaxsiy dramalar rassomchilikka qanday ta’sir qilgan; • rasmlarni qanday “o‘qish” va ulardan ko‘proq ma’no topish mumkin. Lektor — Nataliya Novikova. Qulay format + ochiqchalar + ichimlik.
Art-gastro kechki ovqati «Italiyaga sayohat»
Italiyaning oshpazlik va vino mintaqalari haqida kechki tadbir, ma'ruza va degustatsiya bilan birga. Vino olami bo'yicha gid — Viktor Felker ishtirokida. Format yaqin doirada, bu gastronomik va ma'rifiy kechki ovqat.
“Erkin roman” spektakli
“Yevgeniy Onegin” asarining zamonaviy talqini: bu yerda qahramonlar XXI asr yoshlaridir, musiqa — Toshkentning zamonaviy bastakorlaridan tortib Ryuichi Sakamotogacha. Bu asar muhabbat, tanlov, voyaga yetish va vaqt haqida; “Graf Nulin”, “Gavriiliada” va “Kichik fojialar” asarlaridan parchalar ham kiritilgan. 3 soat, antrakt, 14+. Spektakl 1999 yilda sahnalashtirilgan, hanuzgacha to‘liq zal yig‘adi.