Toshkentda juda boy voqealar haftaligi! "Avliyolar qulligi" spektaklining premyerasi uch davrni ijodkor erkinligi haqidagi mulohazalarda birlashtiradi; shaxsiy ko'rgazmalar o'z uslubida xotira va o'ziga xoslik mavzularini ochib beradi, kino kechasi va yakut madaniyati haqidagi hujjatli film esa bu boy dasturni to'ldiradi. Yanvar oyining oxirgi haftasida kettik!
Fayzulla Ahmadaliyevning "Hadis ortidan" ko'rgazmasi
O‘zbekiston xalq rassomi shaxsiy ko‘rgazmasi. 2024-yilgi yangi rasmlarni o‘z ichiga olgan 80 dan ortiq asarlar taqdim etilgan. Ko‘rgazma rassomchilik, kollaj, aplikatsiya va video-installatsiyalar orqali ma’naviy qidiruvlar, tasavvuf an’analari va madaniy xotirani o‘rganadi. Muallif akademik an’analarni sharq ramzlari va zamonaviy badiiy yechimlar bilan uyg‘unlashtiradi. Chiptalar:
KINOXONA GOES NUKUS89 — Kino kechasi
Bar kechasi bir kecha uchun san'at kinoteatriga aylanadi. Dastur rejissyor, KINOXONA kinoteatrining hammuassisi Misha Borodinning ommaviy ma'ruzasi (20:00) va filmlarning kult saundtreklari ostida raqs marafonini o'z ichiga oladi. Musiqa uchun Jura, Nikita Smirnov va Aleksey Polyakov javobgardir. Kiyim kodi - har qanday kino qahramoni obrazi. Kirish: bepul
Sayidbek Sabirbayevning "Xotira naqshlari" ko'rgazmasi
Qoraqalpog'iston Respublikasi — insonning ona yurti bilan bo'lgan chuqur bog'liqligiga bag'ishlangan badiiy asarlar ko'rgazmasi. Shakl, ritm va naqsh tuzilmalari tilidan foydalanib, muallif joy xotirasi mavzusini jonli madaniy qatlam sifatida ochib beradi. Asarlar tarixiy va shaxsiy tajribani zamonaviy badiiy tilda qayta talqin qiladi. Kirish: bepul
Rushana Mamadaliyeva bilan Evoke Creative HUB yopiq ma'ruzası
Lektsiya "Modadagi mahalliylik: madaniy koddan brendning vizual tiliga" "Legkoe Retro" brendining asoschisi Rushana Mamadalieva bilan. Mahalliy belgilar bilan to'g'ri ishlash, o'ziga xoslik va mahalliylikni global bozorda raqobat ustunligi sifatida muhokama qilish. Lektsiya davomida "Legkoe Retro" brendining pop-up do'koni bo'lib o'tadi. Tadfa faqat yopiq ijodiy xab hamjamiyatining ishtirokchilari uchun ochiq. Batafsil ma'lumot: tashkilotchilar bilan shaxsiy xabarlarda bog'lanish talab qilinadi
June (O'lo'y Bozori
64)
DAKT simfonik orkestrining galakontserti
Teatrning yetakchi solistlari ishtirokidagi simfonik orkestr galakontserti. Dirijyorlik pulpitida — Alibek Kabduraxmanov. Kechani klassik musiqaga bag'ishlashdi.
DAKT
"Sayohatchining kundaligi" rassom Bobur Ismoilovning ko'rgazmasi
Rassom Bobur Ismoilovning shaxsiy ko'rgazmasi. Ko'rgazma nomi frantsuz yozuvchisi Jül Vernning ijodiy jarayon va inson tasavvurining cheksizligi haqidagi iqtiboslari bilan ilhomlangan.
«Qabala muqaddaslari» spektaklining premyerasi
"Ilyhom" teatrining Bulgakovning Molyer haqidagi pyesasi asosidagi yangi loyihasi uchta davrni birlashtirib, frantsuz dramaturgining tarixini XVII asrdan hozirgi kungacha bo'lgan turli davrlardagi rassomlar taqdirlari oynasiga aylantiradi. Spektakl teatrni jonli organizm sifatida, ijodkorning erkinligi va san'at mustaqillik uchun to'laydigan narx haqida o'ylanishdir.
"Ilhom" teatri. Yangi spektaklning premyerasi.
Kinogap Meet Up
Kinogap kinoklubining video ishlab chiqarish va o'xshash fikrli odamlar bilan uchrashuv muhokamasi.
«Yakutiya dunyolar orasida» filmining namoyishi
Rejissyor Vladimir Kocharyanning (2023) hujjatli filmi — yakut kinosi, o‘ziga xosligi va uyga qaytish haqida chuqur shaxsiy esse. Sankt-Peterburgda o‘qishdan so‘ng, rejissyor Yakutiston Respublikasiga qaytib, yakut kinematografiyasining kelib chiqishi va o‘zining madaniy ildizlarini o‘rganadi. Bu safar turli dunyolar — madaniy, geografik va ichki dunyolar o‘rtasidagi hayot haqida mulohazaga aylanadi. Til: yaqut, rus (ruscha subtitrlar) Chiptalar: 70 000 so‘mdan