Yaqin kunlar uchun rejalaringizga qo‘shishga arziydigan tadbirlarni siz uchun jamladik: ko‘rgazmalar, spektakllar, konsertlar, san’at uchrashuvlari va albatta e’tiborga olish kerak bo‘lgan festival. “XX asr fotoxronikasi”ga tashrif buyurishingiz, yosh rassomlarning asarlari bilan tanishishingiz, G‘ijduvon kulolchilik festivaliga borishingiz yoki “Drugiye zveri”ning boy dasturidan biror narsani tanlashingiz mumkin. Agar san’at bilan biroz chuqurroq vaqt o‘tkazishni istasangiz — tanlovda Pikasso haqidagi art-branch, Turkiston avangardini muhokama qilish uchun uchrashuv va rasmlar qanday qilib durdona asarga aylanishi haqidagi kecha ham bor. Tanlovni saqlab qo‘ying, kayfiyatingizga mos tadbirni tanlang va uzoq vaqtdan beri birga aylanishni rejalashtirgan odamingizga yuborib q'oying. Ketdik!
«Sevgi afsonasi» folklor shou dasturi
Bir soatlik folklor shou dasturi tomoshabinlarni sahna ko‘rinishi orqali O‘zbekiston tarixi va madaniyati bilan tanishtiradi. Dasturda — an'anaviy liboslardagi milliy raqslar, jonli musiqa, teatrlashtirilgan sahnalar va xalq urf-odatlari namoyishi.
«Maroqand» konsert zali
Samarqand
300 000 dan 430 000 so‘mgacha
"Chlen partii" (Partiya a'zosi) konserti
«Drugiye zveri» teatr-studiyasidan konsert formatidagi musiqiy kecha. Tadbir studiyaning haftalik dasturi doirasida o‘tadi.
"Drugiye zveri" (Boshqa Hayvonlar) teatr-studiyasi
Olmachi 1-chi o‘tish yo‘li, 37
donat — erkin narx
«Aqldan ozgan Pierro» premyerasi — 6-mavsum ochilishi
«Aqldan ozgan Pierro» spektaklining premyerasi bo‘lib, «Drugiye zveri» teatr-studiyasi o‘zining oltinchi mavsumini shu bilan ochadi. Bu studiyaning yangi mavsumidagi ilk sahnalashtiruvidir.
«Drugiye zveri» teatr-studiyasi
«G‘ijduvon kulolchiligi va oshpazlik san'ati» festivali
Festival an'anaviy G'ijduvon kulolchiligi va milliy oshxonani birlashtiradi. Dasturda — kulollar ustaxonasi, hunarmandchilik ko'rgazma-yarmarkasi, 35 xil milliy taomlarning degustatsiyasi, oshpazlik shoulari va «Kabob bayrami». Shuningdek, oshpazlar, novvoylar, holvachilar, somsa ustalari, kulollar va boshqa hunarmandlar o'rtasida tanlovlar o'tkaziladi, dastur folklor konsertlari, milliy sport o'yinlari va xalq sayllari bilan to'ldiriladi.
«G‘ijduvon Qur'oni» tarixiy majmuasi
G‘ijduvon tumani, Buxoro viloyati
«Turkiston avangardi» art-uchrashuvi
Uchrashuv XX asr boshlaridagi O'zbekiston rassomlariga bag'ishlangan bo'lib, mahalliy san'at tarixidagi muhim davrlardan birini shakllantirgan yo'nalish bilan tanishtiradi. Ishtirokchilar Turkiston avangardi vakillari, ularning asarlari va davrning badiiy izlanishlari haqida ko'proq bilib olishlari mumkin.
Kandinsky art club
250 000 so'm
«Tasodif xronologiyasining 71 parchasi» — boshqa kino
Anton Yevdokimov ma'ruzasi bilan «Tasodif xronologiyasining 71 parchasi» kino namoyishi. Namoyishdan so‘ng film va uning tafsilotlari muhokamasi ko‘zda tutilgan. Maktab o‘quvchilari, talabalar va nafaqaxo‘rlar uchun pullik tadbirlarga 50% chegirma amal qiladi. Zaldagi o‘rinlar soni cheklangan, shuning uchun chiptalar va joylarni oldindan bron qilish tavsiya etiladi: @misanthropic_toad, telefon +998 99 934 65 117.
«Pikasso: rassomlik novatori yo'li» art-brunchi
K. Andronova bilan art-brunch Pablo Pikasso va uning rassomlikda yangi til izlanishlariga bag'ishlangan. Bu uning ijodidagi asosiy bosqichlar, shakl bilan tajribalar va rassomga qanday qilib rassomlik qanday bo'lishi mumkinligi haqidagi tasavvurni o'zgartirishga muvaffaq bo'lgani haqida suhbatlashish imkoniyatidir.
«9 Muses Art Space» art-makoni
«Sirli shoir» mushoira kechasi
Sahnadan she'riyat bilan o'rtoqlashmoqchi bo'lganlar yoki shunchaki she'riyatga yaqin odamlar orasida bo'lishni istaganlar uchun kecha. «Sirli shoir» — tor doiradagi muhitda turli ovozlar va matnlarni eshitish imkoniyati bo'lib, unda asosiy o'rinni she'riyatning o'zi egallaydi.
«Ayollar chizig'i bo'ylab» ko'rgazmasining ochilishi
Robiya Qodirovaning shaxsiy ko'rgazmasi ayollar tajribasi va kundalik hikoyalarga bag'ishlangan bo'lib, rassom ularni yaqinlari va atrofdagi odamlarga bo'lgan shaxsiy kuzatuvlari orqali talqin qiladi. Asarlarda oila, bolalik, onalik va xotira mavzulari obrazlar va mato bo'laklari orqali ifodalangan. 2022–2026 yillardagi asarlar uchta mavzu bilan birlashtirilgan: «Ildizlar», «O'tish» va «Yorug'lik». Ko'rgazma 2026-yil 18-sentabrgacha ochiq bo'ladi.
Zanmakon ayollar muzeyi
Zarkaynar ko'chasi, 48
«Shox asar formulasi. Rasmlar qanday buyuk bo'ladi» art-kechasi
K. Andronova bilan art-kecha nima uchun ba'zi rasmlar jahon durdonalariga aylanishi, boshqalari esa faqat tor doirada mashhur bo'lib qolishi haqida. Ishtirokchilar san'atga nafaqat go'zallik nuqtayi nazaridan qarashadi, balki asarning qadriga g'oya, kontekst, texnika va vaqt qanday ta'sir qilishini ham tahlil qilishadi.
320 000 so'm
"Qimmat" ko‘rgazmasi
Rassom Rimma Gazaliyevaning ilk shaxsiy ko‘rgazmasi o‘zbek xalq ertagi «Zumrad va Qimmat»dagi Qimmat obrazini qayta talqin qiladi. An'anaviy o‘qish o‘rniga qahramon o‘z-o‘ziga yetarlilik, ichki erkinlik va majburiy ijtimoiy qarashlardan voz kechish timsoliga aylanadi. Asarlarida rassom nozik materiallar va ifodali siluetlarni uyg‘unlashtirib, zamonaviy ayollarning jamlovchi portretlarini yaratadi.
Zan makon
Zarkaynar ko‘chasi, 48
«Bizning meros» ko‘rgazmasi
O‘zbekiston xalq rassomlari Ro‘zi Choriyev va Teshaboy Pirmatovning yubiley ko‘rgazmasi «Bizning meros» turkumi doirasida o‘tmoqda. Ekspozitsiyada Badiiy ko‘rgazmalar direksiyasi jamg‘armasidan rangtasvir asarlari — O‘zbekiston manzaralari, mehnat va milliy an'analar sahnalari, shuningdek, o‘zbek san'ati klassikasiga aylangan portretlar taqdim etilgan.
O‘zbekiston Badiiy akademiyasi Markaziy ko‘rgazma zali
Sharof Rashidov ko‘chasi, 40
«XX asr fotoxronikasi» ko‘rgazmasi
Ekspozitsiya XX asrning turli o‘n yilliklariga oid plyonkali kadrlarni birlashtiradi. Bu yerda Yuriy Gagarinning Toshkentga tashrifi, shaharning eski ko‘chalari, konstruktivizm geometriyasi va sovet qurilishlarining industrial estetikasi aks etgan arxiv fotosuratlarini ko‘rish mumkin. Ko‘rgazma o‘z davri fotosurati orqali o‘tmishning kundalik hayoti va keng ko‘lamli voqealarini namoyish etadi.