Bu haftaning dasturida — birgalikdagi fotoko'rgazma, Shosh va Dior moda uyining tarixi haqida mualliflik ma'ruzalari, "2000-yillarga qaytish" kvartirnik, yozuvchilar va shoirlarning ijodiy kechasi, shuningdek, Bonum Factum va Kinoxonada bir nechta tadbirlar bo'ladi. Bu shaharga chiqish, yangi joylarni kashf etish va mahalliy ijodkorlar bilan norasmiy muhitda tanishish uchun ajoyib sababdir.
Umida Ahmedova va Zilola Saidovaning birgalikdagi foto ko'rgazmasi
Ochilish: payshanba, 5-fevral, 18:00
Qayerda: Bonum Factum Gallery
O‘tkaziladigan sanalar: 5–18 fevral
Ikki hujjatli fotosurat ustalari – Umida Ahmedova va Zilola Saidovaning qo‘shma fotoko‘rgazmasi. Ekspozitsiyada mualliflarning galereya maydonida bitta loyiha ostida birlashtirilib namoyish etilgan ishlari taqdim etiladi. Ochilish vernisaj shaklida bo‘lib o‘tadi, unda loyiha seriyasini ko‘rish va loyiha ishtirokchilari bilan suhbatlashish imkoniyati bo‘ladi.
«Gnossiennes Omnibus» kontserti
Qachon: shanba, 7-fevral, 18:00
Qayerda: Bonum Factum Galereyasi
Tor doiradagi musiqa kechasi – mulohaza qilish makoni. Omnibus ansambli va Uspenskiy nomidagi Respublika ixtisoslashtirilgan musiqa maktabining Zamonaviy Musiqa Yoshlar Ansambli, Shveytsariya Taraqqiyot va Hamkorlik Agentligi (SDC)ning Markaziy Osiyo Sanʼat va Madaniyat Dasturi (CAACP) koʻmagida bo'lib o'tadigan XX va XXI asrlar musiqasi dasturiga sizni taklif qiladi. Konsert markazida fransuz bastakori Erik Satining nozik, istehzoli va har zamonga mos asarlari joy olgan.
"2000-yillarga qaytish" akustik kvartirnigi (oddiy kvartirada uy sharoitida o‘tkaziladigan konsert)
Qachon: shanba, 7-fevral, 18:30
Qayerda: Jangoh massivi, 21B
2000-yillarni sog'inganlar uchun uy sharoitida tor doiradagi akustik kvartirnik. Klassik kontsertini eslatuvchi gitara jo'rligida jonli qo'shiq ijrolari va suhbat kutilyapti. Bu format norasmiy musiqa kechalari va "yaqinlar doirasini" yaxshi ko'radiganlar uchun mos.
Chipta narxi: 70 000 soʻm
Yozilish uchun: @zabylirifmy_uz
Kinoxonada “Hissiy qadriyat”
Qachon: shanba, 7-fevral, 19:30
"Hissiy qadriyat" filmining Kinoxonaning tor doira uchun mo‘ljallangan zalida bo‘lib o‘tadigan kechki namoyishi — mulohazaga chorlaydigan kino ixlosmandlari uchun. Bu haqiqatan muhim deb hisoblanadigan narsalar, xotira, his-tuyg‘ular va foydali bo‘lgani uchun emas, balki xotiralar uchun saqlanadigan narsalar haqidagi hikoyadir. Namoyish shakli katta ekrandagi hikoyaga astoydil sho‘ng‘ishni nazarda tutadi.
Kinopoisk
«Qadimgi Shoshning avliyolari. Pskemdan Chotqolgacha» nomli ma’ruza
Qachon: shanba, 7-fevral, 16:00
Davomiyligi: 1,5 soat
Ma’ruza qadimgi Shoshning izlanish makoni va Ustozlar yo‘li sifatidagi ma’naviy tarixiga bag‘ishlangan. Piskom va Chotqol vohalari asrlar davomida Ustozlar, haqiqat izlovchilar va fidoyilar yashab o‘tgan va dafn etilgan joylar sifatida qaraladi. Gap devorlardagi belgilar va xabarlar - yolg‘izlikda, ibodat va xizmatda yashaganlarning mavjudligi izlari saqlanib qolgan tog‘ vodiylari, daralar va g‘orlar haqida boradi. Ma’ruza rivoyatlar, muqaddas joylar va "zamin xotirasi"ga tayanib, mintaqaning tarixi, afsonasi va ma’naviy merosini o‘zaro bog‘laydi.
Narxi: 80 000 so'm.
Yakshanba kunidagi art-brunch (san’at haqidagi ma’ruza va muzey, galereya yoki saroyga ekskursiya bilan tor doiradagi nonushta) da «DIOR moda uyi tarixi»
Qachon: yakshanba, 8-fevral, soat 15:00
Qayerda: Just Wine bar
Jurnalist va moda tarixi hamda psixologiyasi tadqiqotchisi Alesya Kichkoning  afsonaviy Dior uyiga bag'ishlangan ma’ruzasi. Uchrashuvda atigi o'n yillik faoliyati davomida ayollar modasini tubdan o'zgartirgan inson — Kristian Dior haqida so'z boradi. Ma’ruzaning alohida qisnm Dior uyining bugungi hayoti — ustozning merosidan tortib Jon Gallianoning yorqin va teatrlashtirilgan davrigacha bo'lgan yillarga bag'ishlangan.
1,5 soat + muhokama
Narxi: 250 000 so'm (ma'ruza, choy/qahva, esdalik taklifnomalarini o'z ichiga oladi).
"Litera" Ijodiy kechasi
Qachon: yakshanba, 8 fevral, 18:30
"Litera" Ijodiy jamoasi yangi uchrashuvlar mavsumini ochib beradi va "Oldindan ro‘yxatdan o‘tish orqali bepul kirish" deb nomlangan hamda yozuvchi va shoirlarni bir sahnada to‘plagan kechaga taklif qiladi. Dasturga zamonaviy mualliflarning chiqishlari, jonli muloqot va Human House galereyasining norasmiy muhitida mahalliy adabiyot vakillari bilan tanishish kiradi.