Bahorni kutib olish uchun hamma narsa tayyordek go‘yo! Bu gal tor doira uchun sahnalashtirilgan komediyaning premyerasiga ulgurish, shahar tarixi va jadidlarning xotirasini muhokama qilish, fransuz va yapon filmlarini tomosha qilish, dunyo operasining jonli ovozini eshitish va madaniy tadbirlar rejasini klassik balet hamda aktyorlik amaliyotlari bilan yakunlashingiz mumkin.
«Другие звери» ("Boshqa hayvonlar") teatri tomonidan "Потерянные" ("Yo'qolganlar") komediyasi
Qachon: juma, 20-fevral, 19:00
Qayerda: «Другие звери» teatri (Olmachi 1-tor ko‘chasi, 37, Art Eco Hotel)
"Yo‘qolganlar" komediyasining premyerasi, teatrning rasman yangi joyga ko‘chib o‘tish marosimi bilan birlashtirilgan. Erkinlik, hayotda o‘z o‘rnini topish va taqdirning kutilmagan burilishlari haqidagi hikoya tor doira uchun mo‘ljallangan jonli muhitda ijro etilgan.
Chipta: 80 000 so'm.
Andakulova Galleryda "Ayol sharafiga" guruh ko'rgazmasining ochilishi
Qachon: juma, 20-fevral, 18:00
Qayerda: Andakulova Gallery, Tashkent City Mall 1-qavat
Ayolning timsoli va roliga bag'ishlangan bir guruh ijodkorlarning badiiy ko'rgazmasining ochilishi. Galereya zamonaviy san'at go'zallik, kuch va ilhom bilan uyg'unlashgan makonda kechki vaqtingizni maroq bilan o'tkazishni taklif qiladi. Ochilish dasturida O'zbekiston Davlat konservatoriyasi talabalari ishtirok etadi.
Maqsud Asqarovning xotira madaniyati va jadidlik harakati haqidagi ma'ruzasi
Qachon: juma, 20 fevral, 18:30
Qayerda: Human House Gallery
O‘zbekistonda xotira madaniyati va jadidlar harakati haqida tarixchi va tadqiqotchi Maqsud Asqarovning ma’ruzasi. Ma’ruzada XX asr boshlaridagi islohotchilar ta’lim, madaniyat va jamiyatning o‘zini anglash qobiliyatiga qanday ta’sir ko‘rsatgani, shuningdek, bugun biz xotira joylari, maqolalar va jamoat muhokamalari orqali bu merosni qanday eslashimiz va tushunishimiz haqida so‘z yuritiladi.
"O‘tganlar" filmining namoyishi (2008, rej. Yojiro Takita)
Qachon: Juma, 20 fevral, 19:00
Qayerda: Shohjahon, 84
Bu chet tilidagi eng yaxshi film nominatsiyasida “Oscar” mukofotiga sazovor bo'lgan xayrlashuv haqidagi eng ta’sirli yapon filmlaridan biri. Bu film violonchelchining tasodifan dafn marosimi byurosiga ishga joylashib, vafot etganlarni xayrlashuv marosimi orqali qadr-qimmat, jimlik va hayot qiymatini yangicha tushunishga erishish haqida hikoya qiladi. Bu film o‘limdan qo‘rqmaslik va marosim go‘zalligi haqida bo‘lib, u bizni ushlab turgan his-tuyg'ularni qo‘yib yuborishni o‘rganishga yordam beradi.
Namoyish rus tilida.
Kirish: 50 000 so'm.
Ro'yxatdan o'tish +998 77 446 48 84 telefon nomeri orqali va @shoxjahon84_ijod_uyi akkaunti orqali
Viktoriya Yerofeyeva bilan "Toshkent metrosi" nomli san’at va shahar haqidagi ma’ruzalar turkumidagi uchrashuv
Qachon: shanba, 21-fevral, 16:00
Qayerda: Masdar san'at va dizayn maktabi
San'atshunos, jurnalist va pedagog Viktoriya Yerofeyevaning san'at va shahar muhitiga bag'ishlangan ma'ruzasi. Ma’ruzachi vizual madaniyat va dizayn shahar haqidagi tasavvurimizni qanday shakllantirishi haqida so‘zlab beradi.
Chipta narxi: 200 000 so‘m, talabalar uchun — talabalik guvohnomasini ko‘rsatgan holda 50 000 so‘m.
"Jim haqida roman" filmi namoyishi (2024)
Qachon: shanba, 21 fevral, 19:30
Qayerda: Kinoxona, Sokrat ko'chasi, 10
Arno va Jan-Mari Larye filmi 2024-yilgi Kann kinofestivalining Kann premyerasi dasturi ishtirokchisi va eng yaxshi aktyor uchun Sezar mukofoti sovrindori. Dramedi otalik va yangi oila haqida: Tog‘dagi Sen-Klod provinsiyasida yashovchi Emerik homilador Florens bilan munosabat o‘rnatadi, chaqaloq Jim tug‘ilganda yonida bo‘ladi va asta-sekin oilaning bir qismiga aylanadi toki bolaning biologik otasi ularning hayotiga qaytgunga qadar. Film ruscha subtitrlar bilan fransuz tilida namoyish etiladi. Seansdan so‘ng adabiyotshunos Nigora Sa’dullayeva bilan munozara.
Chiptalar — 70 000 so‘mdan (showgo.uz. saytida)
Alessandro Safina konserti
Qayerda: "Xalqlar Do'stligi" saroyi
Italiyalik tenor Alessandro Safina - opera va pop-madaniyatni birlashtirgan holda klassik vokalni his-hayajonli tomosha sifatida namoyish etadigan san'atkorlardan biri. Dasturdan "Bohema", "Yevgeniy Onegin" operalaridan ariyalar, shuningdek operatik rok uslubidagi mashhur xitlar o'rin olgan.
Chiptalar — 300 000 so‘mdan.
"Jizel" baleti
Qachon: yakshanba, 22-fevral, 19:00
Qayerda: A. Navoiy nomidagi DAKT
Adolf Adanning klassik baleti sevgi, xiyonat va qurbonlik haqidagi hikoya bo‘lib, unda bosh qahramon fojiali yakundan so‘ng villislar dunyosiga tushadi va sevgilisi bilan narigi dunyoda uchrashadi. Spektakl dramatik musiqani, lirik xoreografiyani va kuchli hissiy syujetni birlashtiradi.
Chiptalar — 77 000 so‘mdan.
"Другие звери"dan mahorat darslari
"Aktyorlik mahorati" 1-mahorat darsi
Qachon: yakshanba, 22-fevral, 17:00–19:00
Rafael Babajanovning qalbni ochish va ichki beqarorlikdan qutilishga qaratilgan mualliflik intensiv darsi. Ishtirokchilar "niqoblarni tashlash", odamlar va kamera oldida o'zini dadil tutish hamda hissiyot va mavjudlik bilan ishlashni o'rganadilar.
Narxi: 200 000 so‘m.
18 yoshdan.
"Aktyorlik mahorati va sahna nutqi" (o'smirlar uchun) 2- mahorat darsi
Qachon: chorshanba, 25 fevral, 17:00–19:00
Ovoz, plastika va xarizma bilan ishlash bo'yicha o'smirlar uchun amaliy mashg'ulot. Yuliya Plakida va Rafael Babajanov rahbarligidagi mahorat darsida ishtirokchilar sahnada o'zini dadil tutishni va "baland ovozda nutq so'zlash"ni o'rganadilar.
Narxi: 150 000 so'm.
"Sevgi va Quyosh" ko'rgazmasi
Qachon: 14–22 fevral
Qayerda: HAQIQIY Galereyasi, Parkent ko‘chasi, 115
Majoziy ko‘rgazma muhabbatning universal til ekanligi va millati va masofasidan qat’i nazar, odamlarni bog‘laydigan quyosh harorati haqida. Har bir asar alohida "olam": ichki intim nurdan ehtirosning yorqin raqsigacha, nozik sadoqat atirgulidan avlodlarni bog'laydigan "keramika kabi" mustahkam aloqasigacha. Loyiha ikki ramziy sana - Barcha sevishganlar kuni va Maslenitsa o‘rtasida qurilgan bo‘lib, tomoshabinni shaxsiy tuyg‘udan hayotning umumiy, quyoshli bayramiga olib boradi.