Bu deyarli bahorgi daijestda biz juda xilma-xil, lekin mazmunan uyg'un hodisalar guldastasini to'pladik: kino namoyishlari va muhokamalar, ijodiy mahorat darslari va ma'ruzalar, jonli sahnada milliy raqsdan opera namoyishlarigacha. Agar kunduzi sokin muhitdagi tadbirlarni, kechqurun esa hodisaga boy kechalarni birlashtirmoqchi bo'lsangiz, bu afisha aynan o'z yo'nalishingizni tuzishga yordam beradi.
"Mening mashinamni haydashga o'tir" (2021) filmi namoyishi, Ryusuke Hamaguchi
Yo‘qotishni boshdan kechirish va so‘zlar bilan izohlash qiyin bo‘lgan qayg‘uni san’at yordamida yengish haqida sokin va juda tushunarli kino. Bu rafiqasining o‘limini boshdan kechirayotgan teatr rejissyorining kutilmaganda indamas haydovchi qiz bilan aloqasi haqidagi hikoya. Namoyish rus tilida; kirish — 50 000 so'm, Ro‘yxatdan o‘tish: +998 77 446 48 84, @shoxjahon84_ijod_uyi. "Televideniye merosi" jurnalistika bo'yicha mahorat darsi (Louise Simonde) Fransuz jurnalisti Lui Simon fransuz televideniyesida madaniy meros mavzusi qanday yoritilishini va bunday syujetlarga professional yondashuvlarni tahlil qiladi. Til — fransuzcha, har qanday darajadagi ishtirokchilar taklif etiladi. «Tumor» raqs ansambli konserti (A. Navoiy nomidagi Oʻzbekiston davlat akademik katta teatri) "Tumor" ansamblining yangi konsert dasturidan iborat milliy raqs kechasi: yangilangan sahnalashtiruvlar, yangi xoreografik kompozitsiyalar va yangiliklarga boy sahna ko‘rinishlari. Bu teatr miqyosida sahna qudratini, yorqin liboslarni va o‘zbek raqs an’analarining boy palitrasini sevuvchilar uchun mo‘ljallangan kecha. Chiptalar onlayn va teatr kassalarida mavjud.
Alisher Navoiy nomidagi O'zbekiston Davlat Akademik Katta Teatri
Zarafshon ko'chasi, 28
“Xosep” filmi namoyishi (Josep, 2020), rejissyor Aurel
1939-yildagi respublikachi muhojirlar fransuz lagerlariga joylashtirilgan fojia fonida rassom va rejimga qarshi kurashchi Franko Xosep Bartoli haqidagi animatsiyali film. Film shaxsiy hikoya va katta siyosatni birlashtiradi, san’at orqali omon qolish, qadr-qimmatni saqlash va vaqt guvohligini qoldirish usulini ko‘rsatadi. Namoyish Fransiya elchixonasi va O‘zbekistondagi Fransiya instituti bilan hamkorlikda amalga oshiriladi. Kino tili fransuzcha, subtitrlar ruscha, so‘ng - Darya Nesterenko va Igor Kitchenko bilan muhokama.
Sokrat ko'chasi, 10
"Qo'shni ayol" spektakli (rejissyor Mariya Tixomolova)
Qayerda: Eco Cafe ("Другие звери" teatrining yangi zali), Olmachi 1-tor ko‘chasi, 37. Yopiq eshiklar orqasida nimalar yashiringanligi haqida hayratlanarli hikoya: janr lirika, tragikomediya va "oshkorlik" o'rtasida muvozanatni saqlaydi. Chiptalar: 80 000 so'm. Cultura Market Cultura Barda Mahalliy brendlar va vintaj, sekond-xend, zargarlik buyumlari, otkritkalar, shamlar va xushbo‘y hidlar, shuningdek, ustaxonalar va musiqani birlashtirgan kunduzgi market-festival. Bu esdalik uchun biror narsa xarid qilish, vaqt o‘tkazish, tanishlarni uchratish va uy uchun mayda-chuydalar olish va garderobni yangilash mumkin bo‘lgan joy.
Cultura Bar
Sharof Rashidov shoh ko'chasi, 40
Akvarel rangtasviri bo‘yicha mahorat darsi (FunJapan)
Akvarelda rasm chizishni o‘rgatish bo‘yicha mahorat darsi: ishtirokchilar asosiy usullar bilan tanishadi, o‘z ishlarini yaratadi va tayyor rasmni uyiga olib ketadi. Materiallar taqdim etiladi.
Ikuo Hirayama Xalqaro madaniyat karvonsaroyi
Yusuf Xos Hojib koʻchasi, 37A
70 000 so‘m; ma’lumot uchun: +998 97 731 75 73.
Viktoriya Yerofeyevaning "Mahallada duv-duv gap" nomli ma'ruzasi: sovet kinosi yangi qadriyatlarni qanday targ'ib qilgan?
Qayerda: Kinoxona TFS (Toshkent Film School) Tahliliy ma’ruza sovet kinosining syujet, qahramonlar va maishiy sahnalardan "tarbiya vositasi" sifatida foydalanib, yangi ijtimoiy me’yorlar va qadriyatlarni qanday shakllantirgani va targ‘ib qilgani haqida. Tadbir kino parchalarni ko‘rish va muhokama qilishni o‘z ichiga oladi. Chiptalar — 150 000 so‘mdan boshlanadi.
"Sadoqat" operasi (2026 yil premyerasi)
2026 yilgi yangi sahnalashtirish: "Sadoqat" operasi sadoqat va muhabbat haqida hikoya qiladi, unda qahramon hissiyotlar va axloqiy tamoyillarga sodiq qolgan holda sinovlardan o'tadi. Musiqa va dramaturgiya milliy an'analar va qadriyatlarga tayanadi; muallif — R. Abdullayev, rejissyor — F. Safarov.