Yangi hafta alohida kayfiyat bilan ochilmoqda: diqqat markazida — ayollar mavzusi (8 mart bir necha tadbirga ohang beradi). Haqiqatan ham rang-barang dastur to'plandi: O‘zbekiston balet afsonasi xotirasiga bag‘ishlangan oqshom va gruzin ansambli konserti Hamaguchining tor doiradagi kinosi, tungi stendap va tarixni o‘zgartirgan rassom ayollar haqidagi art-nonushta. Kuch, go‘zallik, bahorning barcha ko‘rinishlaridagi haftaga kettik!
"Butun hayot go‘zal raqsda" nomli Bernora Qoriyevaga bag‘ishlangan konsert
Bernora Qoriyeva — o‘zbek baletining afsonasi, uning nomi nafosat, kasbga sadoqat va yuqori san’at ramziga aylangan. Konsert balerinaning raqs orqali bosib o‘tgan yo‘lini qayta tiklaydi: Qoriyeva yo‘l-yo‘riq ko'rsatgan va ilhom bag'ishlagan san’atkorlar sahnaga chiqadi. Chiptalar: 70 000 – 200 000 so‘m.
Alisher Navoiy nomidagi Davlat Akademik Katta Teatri
"Tasodif va taxmin" (2021) filmi namoyishi, Ryusuke Hamaguchi
Tor doira uchun mo'ljallangan, deyarli teatrlashtirilgan kino, unda asosiy narsa harakatlar va syujet burilishlari emas, balki suhbatlar va pauzalardir. Uchta mustaqil hikoya his-tuyg‘ularni ochishi, illyuziyalarni yo‘q qilishi yoki kutilmagan yaqinlikni taqdim etishi mumkin bo‘lgan tasodifiy uchrashuvlarni o‘rganadi. Birgina suhbat hayot yo‘nalishini o‘zgartirishi haqida mo‘rt, juda aniq kino. Namoyish rus tilida; Kirish: 50 000 so‘m; ro‘yxatdan o‘tish: +998 77 446 48 84, @shoxjahon84_ijod_uyi.
Shohjahon 84
Toshkent
"Tavba" ko'rgazmasi — Holmirzayev Abdulla Abdukarimovich
Rassom ko‘p yillar davomida mavzu ustida ishlagan va undan doimiy ravishda yangi ma’nolar topgan ko‘rgazma. "Tavba" - bu Muqaddas Kitobdagi Odam Ato va Momo Havo, ularning o‘g‘illari va insoniyat tarixining ildizlari haqidagi fikrlar. Asarlar hozirgi va o'tmish o'rtasidagi chegara yorib o'tishga intilib, bizdan avval yashab o'tganlar bilan jonli aloqani o'rnatishga harakat qiladi.
“Ilhom” teatri
«Tinglaymiz, lekin hukm qilmaymiz» komediya-shou
Yozib olinadigan improvizatsiyali oqshom shou-iqrori: bu yerda odatda "yo'q, hech kimga aytmayman" so'zining orqasida yashirilgan narsalarni aytish mumkin — va javob sifatida hukm emas, balki tushunish, qo'llab-quvvatlash va yengillik baxsh etadigan hazil olish mumkin. Komediyachilar Shahrom Shukurov va Umid Nurxonov "faqat kulmaslik uyat bo'lgan kichik oqshom sarguzashti" mobaynida ochiqlik va hazil o'rtasidagi muvozanatni saqlaydi. Kirish — 50 000 so‘mdan, bron qilish akkaunt orqali.
Sahna Stand Up Club
Matbuotchilar, 17 (Zarafshon)
«Grafika: g‘oya va ifoda» ko‘rgazmasi
Ko'rgazma mustaqil til sifatidagi grafikaga bag'ishlangan bo'lib, dastlabki g'oyadan tortib qog'ozdagi yakuniy ifodagacha ko'rsatadi. Ekspozitsiya chiziq, shakl va dog‘ni shunchaki tasvirlash emas, balki fikrlash usuliga aylanishini ko‘rsatadi. Kunning boshida yoki kechqurun shoshilmasdan tashrif buyurish uchun yaxshi joy. Gruziyaning "Erisioni" ansambli konserti "Erisioni" Davlat akademik ansambli - gruzin an'anaviy qo'shiq va raqsining eng mashhur jamoalaridan biri. Ularning ijrosi - ko'p ovozli xor qo'shig'i, jo'shqin erkaklar raqslari va gruzin madaniyatining jonli ruhini aks ettiruvchi yorqin sahna obrazlarining uyg'unligidir. Chiptalar: 150 000 so‘mdan boshlab.
"Xalqlar do'stligi" saroyi
Furqat ko'chasi, 3, Toshkent
QizGap: Gyote institutida 8-mart festivali
Qizlar Collective tomonidan tashkil etilgan Ochiq festival - suhbat, fikr bildirish va bayram maydoni. QizGap ayollar ovozi va hikoyalari chetda emas, balki markazda joylashgan formatlarni birlashtiradi. Festival formati kun davomida bir nechta tadbirlarni nazarda tutadi. Aniq dastur tashkilotchilardan aniqlashtirib olinadi.
Goethe-Institut
“Erkin muhabbat” spektakli (“Ilhom” teatri)muxabbat
Pushkinning "Yevgeniy Onegin" asarini zamonaviy yoshlar obrazlari orqali qayta talqin qilish: sevgi, vaqt va shaxsiy tanlov haqidagi hikoya zamonaviy teatr, musiqa va she'riyat tilida Pushkin ifodasidagi erkinlikni yo'qotmasdan, hikoya qilinadi. Spektakl 15 daqiqalik tanaffus bilan davom etadi. San'at bilan birlashtirilgan nonushtada "Eng mashhur ayol rassomlar" va Natalya Novikova 8-mart tongida davr, sharoit va o‘z davrining xurofotlariga qaramay, san’at tarixida iz qoldirgan ayollar haqida suhbat. Ma’ruzachi va "Kandinskiy" art-klubi asoschisi Natali Novik Sofonisba Angissola, Artemizia Gentileski, Berta Morizo, Meri Kassat, Jorjiya O‘Kiff, Frida Kalo va Tamara de Lempitsk haqida so‘zlab beradi. Format: 1,5 soatlik ma'ruza va muhokama, kofe/choy, hamkorlardan otkritka va sovg'alar. Joylar atigi 16 ta; narxi — 250 000 so'm. Yozilish — @artclub.kandinsky direktiga yoki ticketon.uz saytida.