Mart oyi o‘zining har xil ko‘rinishlari bilan bizni xursand qilmoqda: ob-havo injiqliklariga qaramay, shahar bayramona kayfiyatda. Biz esa bahor bayrami - Navro‘z ayyomini kutib olishga tayyorgarlik ko‘ryapmiz. Bu gal shahar yangiliklari, musiqa, kino va bahor bayramlari bir dasturga jamlandi. Bunda Toshkent mozaikasi haqidagi ma’ruzalar ham, sumalak tayyorlash bilan o‘tkaziladigan katta bahor bayrami, ko‘rgazmalar, teatr-opera kechalari, festivallar ham bor. Kettu!
Fotima Abdurahmonovaning "Qayta tiklangan shahar: Toshkent mozaikasi fenomeni" maʼruzasi
Ma'ruza Toshkent mozaikalariga arxitektura, san'at va tarix kesimidagi noyob hodisa sifatida bag'ishlangan. Ma'ruzachi mozaikalar turlari va xususiyatlari, ularning paydo bo'lish tarixi, saqlash muhimligi va modernizm davri poytaxt monumental san'atini kataloglashtirish jarayoni haqida so'zlab beradi.Fatima Abdurahmanova Toshkent mozaikalarini o'rganuvchi tadqiqotchi va Toshkent kitobi muallifi sifatida tanilgan.
Haqiqiy galereyasi
Parkent ko‘chasi, 115
150 000 so‘m, Telegram orqali yozilish: @marimax_85.
Igor Pinxasovning Uch qismdan iborat konsert premyerasi "O'zbekiston yakkaxonlari" kichik orkestr ijrosida.
Qayer: Oʻzbekiston Davlat Konservatoriyasi "Barokko davri" konsert kechasi "O'zbekiston yakkaxonlari" kichik orkestri ishtirokida bo'lib o'tadi. Dastur Korelli, Vivaldi va Bax musiqalari atrofida qurilgan bo'lib, kulminatsiya sifatida Toshkentlik bastakor Igor Pinxasovning yangi asari premyerasi bo'ladi. Klavesin va torli cholg'ularning tovushi Yevropa barokkosining tantanali, shaffof va juda teatrlashgan muhitni yaratadi.
55 000-220 000 so‘m.
Human Houseda Sumalyak Party
Sumalak, jonli musiqa, raqslar va Navro‘z muhitini beradigan katta bahor bayrami. Dasturda — katta qozonlarda sumalak va osh, bozor, milliy taomlar, san'atkorlarning chiqishlari va hamkorlardan sovg‘alar.
ArTepa galereyasining ochilishi va "Dilorom Mamedovaning 100 ta noyob asari" ko'rgazmasi
Yangi badiiy galereyaning ochilishi hamda Oʻzbekistonning tabiati, madaniy merosi va anʼanalariga bagʻishlangan Dilorom Mamedova asarlarining koʻrgazmasi. Milliy rang-baranglikka boy tasviriy san'atni yaxshi koʻradigan va yangi maydonda sayr qilishni koʻrgazmani tomosha qilish bilan birlashtirmoqchi boʻlganlar uchun mos tadbir.
Astronomiya bog'i
Osiyo ko'chasi, 30, yo'l-yo'riq — "Minor" metro bekati
"Pinadek raqsga tushib" (2022) filmi namoyishi, rejissyor Florian Hayntsen-Tsiob.
Afsonaviy nemis xoreografi Pina Baushning merosi haqidagi hujjatli film, u XX asrning zamonaviy raqs va raqs teatrining asosiy shaxslaridan biri bo'lgan. Florian Hayntsen-Tsiobning filmi raqqosaning badiiy tili bugungi kunda ham yashab, turli mamlakatlarda ijrochilarning yangi avlodini ilhomlantirayotganini ko‘rsatadi.
70 000 so‘mdan boshlab
Cultura Gastrobarda Madaniy stand-up
Mazali taomlar, vino va yaxshi jonli hazil muhitidagi Gastrobar formatida tor doiradagi stendap kechasi: Sahnada — Doniyor Salimbayev, Rashid Vagapov va Umid Nurxanov, kechani esa Yekaterina Kabulova olib boradi. Chipta narxi — 150 000 so‘m, unga welcome drink kiradi; joylar cheklangan. Shuning uchun oldindan joy bron qilishni maslahat beramiz.
"Don Juan" operasi
​Qayerda: Alisher Navoiy nomidagi Davlat akademik katta teatr Motsartning mashhur xotinboz haqidagi operasida bir vaqtning o‘zida kulgi va fojia sodir bo‘lib, hikoya asta-sekin qasosga qarab boradi. Spektaklning afisha tavsifida rejissyor Konstantin Kaminin nafaqat Don Juanning o‘ziga, balki boshqa qahramonlarning illatlariga ham urg‘u beradi, bu esa undan kam bo‘lmagan halokatli natijalarga olib keladi.