Bu hafta Toshkent madaniy tadbirlarga boy: teatr premyeralari, konsertlar, she'riy kechalar, festivallar va ko'rgazmalar. Afishada har qanday didga mos tadbirlar mavjud: operaga borasizmi, muallif filmlarini tomosha qilasizmi, ekologiya masalalarini muhokama qilasizmi yoki shahar bozorida kun o‘tkazasizmi, bu sizga havola. Darvoqe, uydan chiqish va shaharda dam olishning yangi shakllarini kashf etish uchun bu ajoyib bahona.
Alisher Navoiy nomidagi Davlat akademik katta teatrida ochiq eshik kunlari
Katta teatrda keng omma uchun mo'ljallangan yosh operachilar va simfonik orkestr yakkaxonlari ishtirokidagi ochiq kunduzgi gala-konsertlar o‘tkazilmoqda. Bu teatrga shunchaki kirish va ochiq muhitda jonli ovozda opera va orkestr musiqasini eshitish uchun yaxshi bahonadir.
Alisher Navoiy nomidagi Davlat akademik katta teatri
Toshkent
Musiqiy detektiv «Tuzoq»
Ikki qismdan iborat detektiv hikoya musiqiy va xoreografik chiqishlar bilan namoyish etiladi. Spektakl teatrning yengil muhiti va kinoyasini yo'qotmagan holda tomoshabinni oxirigacha hayajonda ushlab turadi.
O‘zbekiston Davlat musiqali komediya (operetta) teatri
Women Watch Uzbekistan Screenings
Women Watch Uzbekistan Screenings — bu ayollar kinosi festivali va ta’lim dasturi bo‘lib, namoyishlar, mahorat darslari, ma’ruzalar va professional uchrashuvlarni birlashtiradi. Dastur ayollarning kinodagi roli va ularning kino sanoatidagi ishtirokini kengaytirish atrofida shakllantirilgan. Loyiha Tashkent Film School va Klassiki platformasi tomonidan British Council homiyligida tashkil etiladi. Tafsilotlar va ro'yxatdan o'tish tashkentfilmschool akkauntida.
Toshkent Film School; yopilish tadbirlari — Nukus' 89 da
Human Houseda Bax Ahmedov bilan xokku kechasi
Yaponiyaning hokku she'riyatiga bag'ishlangan adabiy kechani shoir Bax Ahmedov o'tkazadi. Dasturda uning bilan birga Kashmira Iskandari, Olesya Tsay va Farxod Yunusov ishtirok etadi. Bu tor doiradagi she'riyat kechasi mutolaa va suhbat bilan o'tadi.
Toshkent.
Ekologik festival Yashil Uyim
Atrof-muhitni muhofaza qilish festivali ongli iste'mol amaliyotlari va ekologiya haqidagi suhbatlar bilan o'tadi. Dasturdan mukofotli o'yinlar, mutaxassislar bilan ochiq muhokamalar, plastik va qog'ozni qayta ishlash bo'yicha mahorat darslari, ekologik mahsulotlar yarmarkasi, ilmiy tajribalar va musiqa o'rin olgan. Kirish narxi — 30 000 so‘m, chiptalar Telegram orqali bron qilinadi.
MOC Hub
Sobit Madaliyev bilan ijodiy uchrashuv
Shoir, publitsist, faylasuf, madaniyat sohasining yorqin va afsonaviy namoyandasi Sobit Madaliyev bilan uchrashuv. Tadbir jonli muloqot, matn, madaniyat va atrofida har doim o‘ziga xos intellektual muhit yuzaga keladigan shaxslar haqida mulohazalarni yaxshi ko‘radiganlar uchun mos.
"Turon" kutubxonasi
Zarkaynar ko‘chasi, 6/10.
Tamara Xonim tavalludining 120 yilligiga bag‘ishlangan konsert
Bu kecha O‘zbekiston madaniy tarixining muhim qismiga aylangan buyuk raqqosa, xonanda va aktrisa Tamaraxonim tavalludining 120 yilligiga bag‘ishlanadi. Dasturda uning repertuaridan yetakchi jamoalar va yakkaxonlar ijrosidagi raqs va vokal chiqishlari e’lon qilingan, konsert oldidan esa foye san’atkorning hayoti va ijodi haqida ekspozitsiya ochiladi. Chiptalar — 100 000 dan 500 000 soʻmgacha.
Toshkent, Zarafshon ko‘chasi, 28​
Cultura Market
Mahalliy brendlar, vintaj loyihalar va kreativ yosh loyihalar to‘planadigan kunduzgi shahar bozori. Bu yerdan bezaklar, otkritkalar, shamlar, plastinkalar hamda kitob va kiyim bilan almashish imkonini topishingiz mumkin
Cultura GastroBar
IV Xalqaro CAEx Mebel & Décor 2026 ko'rgazmasi
Mebel, interyer yechimlari, dekoratsiyalar, mebel ishlab chiqarish uchun uskunalar va texnologiyalar bo'yicha xalqaro ko'rgazma. Tadbir ham bozor mutaxassislariga, ham oddiy tashrif buyuruvchilarga mo‘ljallangan: kompaniyalar hamkorlarni izlashlari, mehmonlar esa yangi yondashuvlar bilan tanishishlari va mahsulotlarni bevosita ishlab chiqaruvchilardan sotib olishlari mumkin bo‘ladi.