Toshkentda aprel oyining boshlari ko'rgazmalar, yangi badiiy ismlar va kichik madaniy tadbirlar belgisida o'tadi: dasturda shaxsiy va guruh ko'rgazmalari, teatr spektakli, kinoklub va turli shahar dam olish formatlarini birlashtirgan badiiy yarmarka mavjud. Bu yerda yangi rassomlarni kashf etishingiz, allaqachon taniqli mualliflarning asarlarini ko'rishingiz, kunduzi teatrga tashrif buyurishingiz yoki dam olish kunini mahalliy ustalar va ijodiy hamjamiyat orasida o'tkazishingiz mumkin.
"Bizning aytadigan so'zimiz bor 2.0" ko'rgazmasi
To‘rt muallif – Muhammaddiyor Muminov, Sitora Brejneva, Nadin Diver va Roma Soyerovning ishtirokidagi guruh ko‘rgazmasi. Loyiha Shaxs va Hamjamiyat mavzulariga qaratilgan bo‘lib, Samarqandda 2025-yil oxirida boshlangan badiiy tajribani davom ettirmoqda.
"Ga ga goy" ko‘rgazmasi Aysha Baktigul
"Ilhom" teatri o‘zining 50 yilligi munosabati bilan abstrakt janrda ijod qiluvchi qozog‘istonlik rassom Oysha Baqtigulning ko‘rgazmasini taqdim etmoqda. “Ga ga goy” tildan avvalgi idrokka murojaat bo‘lib, unda tovush, rang va ritm oqilona talqindan ko‘ra muhimroq ahamiyat kasb etadi.
«Ilhom» teatri
"Teatr+" teatrida "Ranglar" spektakli
Avtor Mikhail Dolokoning sahnalashtirgan spektakl Buyuk Britaniyada bo‘lib o‘tgan xalqaro festivalning eng yaxshi 5 spektakli qatoriga kirdi. Spektakldan yorqin dekoratsiyalar, rang-barang liboslar, jonli qo‘shiq ijrolari, raqs va akrobatik raqamlar o'rin olgan — bu vizual jihatdan boy va dinamik teatr formatidir. Chipta narxi: 80 000 so‘mdan boshlanadi.
"Teatr+" teatri
"Ko‘rish chegaralari" ko‘rgazmasi
Toshkent san'at sahnasidagi yangi qiyofa va yangi to'lqin muallifi sifatida taqdim etilayotgan rassom bilan tanishing. Ko'rgazma chuqur rang, yangi vizual haqiqat va rassomlikni intuitiv, deyarli meditatsiyali idrok etish atrofida qurilgan. Bu kichik va diqqat bilan yaratilgan makonda yangi mualliflarni kashf etishni yaxshi ko'radiganlar uchun tadbir.
Haqiqiy ko‘rgazma maydoni
Parkent ko‘chasi, 115
Art Bazaar yarmarkasi
An’anaviy san’at bozorida O‘zbekistonning turli burchaklaridan ustalar, dizaynerlar va hunarmandlar to‘planadi. Bir joyda mualliflik zargarlik buyumlari va kiyim-kechaklar, sopol idishlar, qo‘lda yasalgan sovg‘alar va boshqa kichik mahalliy loyihalar tomonidan yaratilgan narsalarni topish mumkin bo‘ladi.
Amir Temur shoh ko‘chasi, 107A
Talg'at Mirrahimovning "Osiyo" shaxsiy ko'rgazmasi
Ko‘rgazmada Qirg‘izistonlik rassomning ijodiy yo‘lining turli davrlarini qamrab oluvchi 100 dan ortiq rasm va grafika asarlari taqdim etilgan. Bu muallifning katta retrospektivasi bo‘lib, uning asarlari MDH va Yevropa mamlakatlaridagi davlat muzeylari va xususiy kolleksiyalarda saqlanadi; ko‘rgazma kuratorlari Nasima Jo‘rayeva va Farhod Mirrahimov.
Toshkent fotografiya uyi
"U Zverey" kinoklubida Vudi Allenning "Manxetten"i
Vudy Allenning eng mashhur filmlaridan biriga bag'ishlangan kinoklub kechasi. Tadbir nafaqat tomosha qilishni, balki muhokama qilishni ham nazarda tutadi. Bu film kino sevarmanlari uchun suhbatlashib o'tirish va birgalikda fikrlash uchun ayni muddao. Kirish - makonni qo‘llab-quvvatlash uchun har qanday miqdordagi donata (tomoshabinlarning ixtiyoriy moliyaviy yordami).