Bu hafta bizni nima kutmoqda? O‘zbek kinosining retrotomoshalari, katta klassik opera, zamonaviy Italya baleti, tor doiradagi konserti va boshqa ko‘plab tadbirlar. Teatr yoki kinoga oqshom borish, kunduzgi tomoshalar va ko‘rgazmalarga almashlab tushish uchun bu ajoyib fursat va bularning hammasi shahar ichida.
Balletto di Roma truppasining "Dinkanto" baleti
Xalqaro balet festivali doirasida Davlat Akademik Katta Teatri sahnasida Balletto di Roma truppasining zamonaviy “Dinkanto” baleti namoyish etiladi. Spektakl yorqin sahna dizayni, zamonaviy xoreografiya va ifodali musiqaning uyg‘unligi sifatida taqdim etilib, klassik raqs va zamonaviy balet tilining yangi jihatlarini ochib beradi. Spektakl ketma-ket ikki kun davomida bo‘lib o‘tadi. Onbr tor doiradagi konsert 30-40 kishilik tor doira uchun o‘tkaziladigan kechada musiqachilar dastlabki g‘oyalardan tortib, qo‘shiqlarning asosiga aylangan shaxsiy voqealargacha nafaqat o‘z treklarini ijro etishadi, balki ularning yaratilish tarixini ham so‘zlab berishadi. Format jonli muloqotni nazarda tutadi: tinglovchilar rassomlarga savollar berib, uchrashuv davomida bevosita suhbatlashishlari mumkin bo‘lgan maxsus blok ham bo‘ladi. Shum Bola-2026 Kino Festivali Shum Bola-2026 bolalar va o'smirlar uchun nemis tilidagi kinoning o‘n uchinchi festivali Kino saroyida bo‘lib o‘tadi. Dasturda rus va o‘zbek tillaridagi filmlar namoyish etiladi, festival esa bolalar va o‘smirlarni yangi hikoyalar bilan tanishtirishga taklif qiladi. Seanslarga kirish bepul, lekin chipta orqali. Tafsilotlar va bron qilish uchun +998 78 140 14 70 telefon raqamiga murojaat qiling.
Alisher Navoiy nomidagi Kino saroyi
Alisher Navoiy shohko‘chasi, 15
Kirish bepul, oldindan Instagram (onbr.avad akkaunti) orqali ro‘yxatdan o‘tiladi.
"Nafislik" filmining Retro Film Clubda namoyishi
Giuseppe Verdi operasi "Traviata"
Alisher Navoiy nomidagi Davlat akademik Katta teatrining sahnasida Juzeppe Verdining "Traviata" operasi ijro etiladi. Opera markazida – XIX asr Parij jamiyatining dabdabali bezaklari va qat'iy qoidalari fonida rivojlanayotgan Violetta va Alfredning hayajonli sevgisi
fidoyilik va xalq oldidagi qarshiliklar to‘qnashuvi hikoya qilinadi. Tomoshabinlar qahramonlarning his-tuyg‘ulari vaziyat va ijtimoiy bosim bilan qanday kurashayotganini ko‘radi.
55 000–165 000 so‘m.
Uzbekiston: Yangi Ovoz Manzaralari / O'zbekiston bastakorlari musiqasi
Uzbekistan konsertida New Soundscapes O'zbekiston Davlat Konservatoriyasining 90 yilligiga bag'ishlangan va O'zbekiston bastakorlarining musiqasini taqdim etadi. Sahnada dirijyor Muborak Lutfullayeva rahbarligidagi "Turkiston" kamer orkestri chiqish qiladi. Afishada, shuningdek, yakkaxonlar Nikita Stetsenko (fortepiano), Yelena Matveyeva (skripka), Asene Ovchinnikova (skripka) va Adelina Fatxutdinova (klavesin), shuningdek, O'zbekistonda xizmat ko'rsatgan xor jamoasi badiiy rahbari Gulnara Malikova boshchiligida ishtirok etadi.
Konservatoriya organ zalida.
Xalqaro Tasviriy va Amaliy San'at Festivali
An'anaviy Xalqaro tasviriy va amaliy san'at festivali bir vaqtning o'zida poytaxtning bir nechta maydonlarida va mintaqalarda o'tkaziladi. Dasturda mahalliy va xorijiy rassomlarning ko'rgazmalari, mahorat darslari, an'anaviy va zamonaviy kiyim-kechak namoyishlari, ilmiy anjumanlar, shuningdek, kasb maktablari va oliy o'quv yurtlariga bag'ishlangan maxsus kunduzgi bloklar mavjud. Tadbirlarga kirish bepul ekanligi e'lon qilingan.