Aprel oyining so‘nggi haftasi ham kichik doiradagi tadbirlar, ham katta madaniy voqealarga boy. Bizni kino klassikasi namoyishi, kitob taqdimoti, yangi ko‘rgazmalar, gastronomik kecha va jazz festivalining ochilishi kutmoqda. Sokin tomosha va muhokama qilishni tanlash, ko‘rgazmaga borish yoki ochiq havoda konsertda kechani o‘tkazish mumkin. Kettik!
«Eski uy» festivali
Festival sanʼat maydonlariga aylantirilgan Toshkentning tarixiy uylarini birlashtiradi. Dasturda koʻrgazmalar, maʼruzalar va tanish joylar boʻylab yo'nalishlar bilan shahar kvesti eʼlon qilingan.
shaharning turli joylari
«Orol dengizi: xotira va ulug‘vorlik» ko‘rgazmasi
Ko‘rgazmaning so‘nggi kuni. Fotoko‘rgazma O‘zbekiston Badiiy akademiyasining Tasviriy va amaliy san’at festivali doirasida o‘tkazilmoqda. Loyiha Qoraqalpog‘iston va uning aholisi uchun Orol dengizi meros qoldirgan narsalarga hurmat bajo keltirish maqsadida ishlab chiqilgan.
Ikuo Hirayama Xalqaro madaniyat karvonsaroyi
Yusuf Xos Xojib ko‘chasi, 37A
"Vaqt bilan muloqot" ko‘rgazmasi
Javlon Umarbekovning yubiley ko‘rgazmasi rassomning yaqinlashib kelayotgan 80 yilligiga bag‘ishlangan bo‘lib, ushbu sana doirasida uning ijodining ilk namoyishi bo‘ladi. Ekspozitsiya turli davrlarga oid rangtasvir va grafikani birlashtirib, usta uslubining rivojlanishini ko‘rsatadi, unda an’analar, zamonaviylik va o‘ziga xos modernizm varianti uyg‘unlashgan.
Retro Film: «O‘n uch terak ko‘chasi»
Qayer: Milliy kino san’ati saroyi («Panoramali»), 5-zal Retro Film klubi sizni «O‘n uch terak ko‘chasi» filmining namoyishiga taklif etadi — bu sevgi, inson taqdirlari va atrofni o‘zgartiruvchi vaqt haqida hikoya qiluvchi lirik va fayzli film. Film 1969-yilda rejissyorlar Viktor Ivanov va Abram Naroditskiy tomonidan suratga olingan bo‘lib, uning hikoyasi 1966-yilgi zilziladan keyingi Toshkent bilan bog‘liq. Namoyishdan so‘ng muhokama rejalashtirilgan.
Nukus/89 da yangi menyu taqdimoti
Nukus/89 da yangi menyu taqdimoti bo‘lib o‘tadi, unda shoirlar sahnaga chiqadi hamda jonli musiqa ijro etiladi. Ko‘pchilik sevgan shahar makonida gastronomiya shoirlarning jonli chiqishi, ajoyib musiqa va DJ-setlar bilan uyg‘unlashadi.
Nukus/89
"Yashil uy" eko-festivali
MOC Hub Center’da ekofestival bo‘lib o‘tadi, unda ma’ruzalar, mahorat darslari va interaktiv dastur taqdim etiladi. Dasturning asosiy mazmuni — qayta ishlash, ongli iste’mol, narsalar almashinuvi va kechki film namoyishi. Ishtirok etish narxi — 30 000 so‘m.
MOC Hub Center
"Ona qalbi" kitobi taqdimoti
Asian Book House nashriyoti Tohir Muratovning "Ona qalbi" kitobini taqdim etadi, u bir vaqtning o'zida rus, o'zbek va ingliz tillarida chop etilgan. Kitob markazida fidokorona muhabbat, xotira, ota-onaga hurmat va ichki tanlov mavzusi turadi, matn esa hissiy va shaxsiy kechinma sifatida taqdim etilgan.
Marionetkalar teatri
Jazz festivalining ochilishi: Stenli Klark va Mayls Sanko
Xalqaro forumlar saroyining ochiq maydonida Toshkent xalqaro jazz festivalining ochilish marosimi bo‘lib o‘tadi. Dasturda britaniyalik qo‘shiqchi Mayls Sankoning konserti va musiqa tarixidagi eng mashhur bas-gitarachilardan biri, jazz afsonasi Stenli Klarkning chiqishi bor.